Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Lucian Bute vrea revanşa, Froch se mai gândeşte

  1. #1
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766

    Lucian Bute vrea revanşa, Froch se mai gândeşte

    Înfrângerea suferită în faţa britanicului Carl Froch, sâmbătă seară la Nottingham (Anglia), nu l-a demoralizat pe pugilistul român Lucian Bute, care a promis că va reveni şi va încerca să recucerească centura de campion mondial la categoria supermijlocie (versiunea IBF).




    „E prima mea înfrângere, dar nu este sfârşitul lumii. Am nevoie de odihnă, pentru moment, însă ştiu că am un caracter puternic şi voi reveni. Am pierdut de mai multe ori la amatori şi am revenit întotdeauna", a declarat Bute după meci.

    Boxerul român recunoaşte că a nu a reuşit să facă faţă stilului agresiv în care a luptat Froch, pe care a încercat să-l surprindă cu upercutul său de stânga, dar nu a reuşit. „Am pierdut prea mult timp încercând să intru în schimburi de lovituri cu el. Credeam că şi în corzi fiind voi reuşi să ies, surprinzându-l cu stânga mea. Nu am reuşit să fac acest lucru, iar rezultatul a fost că mi-a expediat mai multe lovituri", a adăugat Lucian Bute.

    Noul campion a precizat, la rândul său, că îi datorează victoria antrenorului său, al cărui plan de luptă l-a respectat pas cu pas. „Planul a fost, pur şi simplu, să-l ascult pe antrenorul meu Rob McCracken. L-am ascultat pe toată durata luptei, aşa cum l-am ascultat în timpul celor 12 săptămâni de pregătire". Froch a spus că îşi doreşte să lupte cu alţi boxeri din top 10 al categoriei sale deşi există un document care prevede ca, în cazul unei înfrângeri, Bute să primească revanşa.

    Tactica a fost greşită

    „Poate că există impresia că a fost un meci uşor, însă nu este cazul. Atunci când Bute m-a *lovit, a făcut-o cu putere şi aşa *mi-am dat seama cum a reuşit să învingă un număr atât de mare de boxeri. Ştiam că dacă îl voi lăsa să mă lovească de mai multe ori la rând, voi avea probleme. Însă am avut o misiune în seara asta. Am fost ca Pacman (cunoscutul joc video - n.red), atunci când mă lovea, mâncam loviturile ca şi cum nu ar fi fost nimic", a mai spus Froch.

    „După înfrângerea mea în faţa lui Andre Ward, în finala turneului Super Six, erau multe întrebări în aer... Nu neapărat legate de determinarea mea. Însă, chiar mă întrebam dacă, în cazul unei noi înfrângeri, nu ar fi timpul să mă retrag. Au existat multe comentarii negative la adresa mea în presa locală, iar acest lucru m-a motivat", a adăugat pugilistul britanic.

    Carl Froch l-a învins pe Lucian Bute prin KO tehnic în repriza a 5-a, în cadrul unei galei care a avut loc la Capital FM Arena din Nottingham şi la care au asistat peste 9.000 de spectatori. Froch (34 ani), fost campion mondial WBC la supermijlocie, a înregistrat cu această ocazie a 29-a victorie (20 prin KO) din cariera sa, în care a înregistrat 2 înfrângeri.

    Prima înfrângere din carieră

    Pentru Lucian Bute (32 ani) acesta este primul eşec înregistrat ca profesionist, după 30 de victorii.

    „M-am aşteptat la un meci greu, însă nu m-am aşteptat la o victorie aşa de rapidă. Forţa lui Froch a câştigat în faţa inteligenţei lui Lucian. Pentru revanşă, tactica trebuie schimbată complet. Tactic s-a greşit, nu trebuia să-i permită să ţină centrul ringului şi să-l lase să vină peste el în corzi", a declarat Păun.

    Felix Păun, primul antrenor al lui Lucian Bute, care a urmărit meciul cu Carl Froch la Pechea, a declarat că forţa britanicului a câştigat în faţa inteligenţei românului în întâlnirea de la Nottingham. Câteva sute de oameni au urmărit pe un ecran amplasat în central comunei Pechea, meciul dintre Lucian Bute şi Carl Froch, partidă în care Bute şi-a pus în joc pentru a zecea oară centura mondială la supermijlocie, în versiunea IBF.

    La finalul luptei pierdute de idolul lor, pechenii au plecat deza*măgiţi spre case, spunând însă că au încredere că Bute îşi poate lua revanşa: „Este campionul nostru şi va rămâne aşa orice s-ar întâmpla", „A fost doar un accident, Lucică îşi va lua revanşa", au spus aceştia.

    SURSA

  2. #2
    Desi a fost taxat cam dur de presa, cred ca o sa ne mai incante cu victorii si pe viitor. E doar o batalie, pana la castigarea razboiului mai este ceva.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro