Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 37

Subiect: Interfoane

  1. #11
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Este un interfon Electra pam 255 ,din pacate nu dispun de schema alimentare
    ai aici manualul http://ro.scribd.com/doc/81427820/Ca...-PAM255#scribd

  2. #12
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Salut tuturor,
    poate reuseste cineva sa ma ajute cu interfonul de la bloc care a fost deja scimbat dar vreau s ail repar de rezerva.
    Problema principal este ca nu suna in apartamente. L-am luat in laborator (sant amator) si l-am testat numai cu un post ca sa elimin instalatia si am linia de COM deschisa tot timpul.
    Iata cateva date masurate atit la rece cat si alimentat: (alimentat la 14,0v)
     +14v->Data =3,55KΩ si =3,3v Gnd->Data=2,08 KΩ =4,6v
     +14v->Com =2,40KΩ si =14,0v Gnd->Com =0,93 KΩ =0,0v
    IMG_1294.jpg


    Multumesc anticipat, Stelian

  3. #13
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ce model este ...???

  4. #14
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Buna
    Scuze de intirzierea in raspuns. Pentru inceput trebuie sa stii ca este doar pasiune, in aviate avem notiunile de baza daca nu esti avionics ci mecanic de aviatie.
    Interfonul este P4S.A91G (nu sant foarte sigur, nu scrie nicaieri) dar are placa de baza P/N CIM.0910.P4S.
    Post interior PAS.12A cu placa de baza CIM.150.PAS.

    In cartea de instalare cere sa verificam :
    M. Alimentaţi instalaţia şi verificaţi oriunde pe magistralele BUS tensiunile:
    + 14 V �� GND = 12,0 Vc.c. ... 14.3 Vc.c.
    DATA �� GND = 4,5 Vc.c. … 4,7 Vc.c.
    COM �� GND = 2 Vc.c. … 4,5 Vc.c. (funcţie de natura liniei de comunicaţie sau a numărului de panouri conectate în paralelel).

    La panoul asta verificat cu un singur post si linie directa intre panou si post, dar COM->GND este zero, desi rezistenta de 1KΩ la masa este buna, in montaj arata 987Ω.
    Se pare ca a ramas blocat pe comunicatie, este deschisa de cum se apeleaza postul direct desi luminile indicatoare butoane indica correct, lumina on/off.

    De curiozitate, in montaj apare si component discrete, arata ca un transistor si este marcat BL S92, am incercat sa gasesc ceva despre pe net dar nu a dat nici un rezultat.

    Cu mii de multumiri anticipate, pe curand
    Stelian

  5. #15
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Verificati daca nu este vreun fir in scurt (contact pe emisie )am patit-o eu unde locuiesc, intr-un apartament butonul era blocat pe emisie si a blocat tot interfonul

  6. #16
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Buna

    Asa cum am specificat deja, panoul si un singur post sant la mine in laborator cu segaturi scurte si verificate.
    Se pare ca problema este in generarea semnalului de apel caci indicatia leduirilor de la butoane este corecta.
    Intra direct in COM fara buton apasat dar de apelat apeleaza fara sonor, doar leduri

    Multumesc anticipat
    Stelian

  7. #17
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Difuzorul e bun? -Verificati si modulul generator de semnal ce pune in functie difuzorul.(Lantul acestuia).Alimentarea catre modulul generator de semnal audio.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.07.2015 la 18:16.

  8. #18
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Draga Ion

    Este bun difuzorul si comunicatia, cand este apelat post se poate vorbi, daca sant aproape chiar fac microfonie.
    Problema este ca desi ledurile bin butoane clipesc pe apel comunicatia este direct deschisa fara generare sunet apel.
    De masurat este un pic cam greu fara schema, nu am decat instructiunile de instalare.
    Mi-ar trebui schema la placa de baza CIM.0910.P4S.

    Multumesc anticipat, Stelian

    PS Daca are cineva schema de la CIM.0910.P4S rog postati-o sau trimiteti-o direct pe mail-ul meu.
    Multumesc, Stelian
    Ultima modificare făcută de TStelian; 23.07.2015 la 22:13.

  9. #19
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Domnule Stelian, nu am nici eu schema la aceasta placa de baza, i-mi pare rau, insa ca sugestie numai de la Iasi de la Fabrica de la Electra. Daca puteti sa intrati pe saitul lor. "Daca nu o fi dat cineva cu matura si pe acolo".
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 23.07.2015 la 19:41.

  10. #20
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    26
    Draga Ion

    Multumesc pentru raspunsul tau prompt.
    Si eu caut pe net de ceva timp si nimic.
    Probabil ca angajatii de la electa semneaza contract de confidentialitate.

    Stelian

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro