Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Functionare schema panou solar

  1. #1
    Data înscrierii
    16.06.2012
    Posturi
    2

    Functionare schema panou solar

    Buna. Poate cineva sa-mi explice functionarea schemei atasate, ce circuite se se gasesc in ea si rolul componentelor in fiecare circuit. As fi foarte recunoscator. MultumescRegulator.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0
    Ma depaseste aceasta problema dar va untra un coleg moderator si te va lamuri

  3. #3
    Data înscrierii
    16.06.2012
    Posturi
    2
    se pare ca n-a mai intrat nimeni

  4. #4
    Intra multi dar putini au timp sa faca asa ceva.Daca esti de meserie trebuie sa sti ce face schema aia,daca nu esti de meserie oricum vei pricepe greu.

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    In 2012 am lucrat in Germania,la (asamblat, montari ,lucrari de reparatii panouri fotovoltaice si invertoare) Schema atasata este un invertor care are la intrarea(PV)tensiunea de intrare 12--15v +/- a panoului fotovoltaic,panouri ca cele de pe stilpi pentru asigurarea semnalizarilor la trecerile de pietoni,intrarea aceasta nu trebuie sa depaseasca un Imax,de 9 Amperi.Iesirea de la misloc,stocheaza energia electrica intrun acumulator.Iar ultima iesire (LOAD)asigura alimentarea cu energie,a consumatorilor(de regula lampi economice s au lampi cu Leduri),consumatori care sa NU depaseasca in cazul de fata, un consum m ai mare de 10 Amperi la 12v.Descrierea functionala a schemei am facut-o pe fiecare circuit,ca sa va explic rolul fiecarei componente electronice din toate cele 3 circuite,i-mi cereti prea mult,ar insemna sa scriu o saptamina,continuu,nu de alta dar exista riscul sa umplem tot spatiul Forumului cu date ale fiecarei componente in parte si putem bloca softul Forumului.Ori intrebarea e pusa {La misto}. Panou solar este inpropriu spus,ce- l care genereaza energie electrica se numeste PANOU FOTOVOLTAIC.Ne m-ai pricepem si noi la cite ceva.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 26.10.2013 la 21:10.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro