Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Hard disk Samsung HD403LJ

  1. #1
    darthcornel Guest

    Hard disk Samsung HD403LJ

    Buna ziua, am si eu nevoie de ajutor.

    Hard diskul meu este defect, nu mai este recunoscut in BIOS. Am masurat pe PCB imediat dupa alimentare sa vad daca am tensiune, la borne imediat dupa fir este dar dupa o anumita componenta care nu stiu ce este nu mai am tensiune.

    Daca imi puteti spune va rog ce sunt componentele incercuite cu rosu in poza atasata. Ca sa stiu daca pot sa pun un simplu fir ca sa faca contact. Am mai citit undeva pe forum ca sa scos o dioda zener din circuit si HDD-ul a functionat.

    Tensiunea pe bornele motorului este de 0.3 V

    iar pe un HDD functinal ce am testat este de 6 V

    Va multumesc.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    000 este o rezistenta cu valoare 0 Ω si se comporta ca o siguranta .125F/16V e o siguranta , celelalte componente nu pot sa imi dau cu parerea deoarece nu se vede marcajul de pe ele ,probabil sunt diode , ia un multimetru si apucate de masurat vezi ce tens ai pe cele doua componente .daca de ex pe ooo nu ai tens pe unul din capete inseamna ca este arsa si ai un scurt pe traseul ce duce la integrate ,,Hdd-ul este compromis posibila defectiune a sursei calc
    Daca tii cu tot dinadinsul sa repari Hdd .da jos placa de pe Hdd-ul si masoara cele 2 diode posibil una in scurt .....

  3. #3
    Data înscrierii
    15.02.2012
    Posturi
    155
    alea doua mai mari si negre sunt 100% diode , iar pozitia lor e chiar pe alimentari. verifica si tensiunile de pe ele.. eventual da-le jos sau masoara-le in asa fel incat sa vezi daca conduc sau nu in ambele sensuri sau deloc..

  4. #4
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    va dau un sfat nu mai cumparati harduri samsung , sunt mai ieftine dar sunt varza , aceiasi problema am avut si eu acum 3 ani tot cu un samsung ...nu mam bagat in hadrware sa schimb ceva am schimbat fisele intre ele ( slave_ master) a mai mers 2 luni si a murit de tot.

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Partile electronice de la 250-321(321kj) inclusiv HD403LJ sunt identice ..dar degeaba postam noi aici ca fraerii omul sa mutat pe celalalt forum http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=27&t=119172 voua vi se pare corect ......voi inchide acest subiect .....

  6. #6
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    fiecare e liber sa aleaga.....comfel tipu nu sa mutat a facut acelasi subiect pe 2 forumuri cam in acelasi timp uitate la ora si data asa ca nu e vorba de mutat , pescueste si el la 2 undite

  7. #7
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0
    A rezolvat defectiunea


    TOPIC CLOSED

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro