Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Conectori alarma auto

  1. #1
    Data înscrierii
    18.07.2012
    Posturi
    3

    Conectori alarma auto

    Salut.
    De curand am achizitionat o alarma auto si doresc sa o montez chiar eu. Care e cea mai buna metoda pentru a contecta cablurile alarmei la cele ale masinii? Optiunile ar fi urmatoarele:

    1. Pe panourile de sigurante si relee (trigger usi, inchidere/deschidere, semnalizari, faza lunga etc)
    2. Pe cablajul masinii
    3. In mufele aferente fiecarui sistem (triggere, inchidere, contact, semnalizari etc)

    Schema de conexiuni a alarmei o am, bineinteles. Cu cea a masinii e putin mai problema, dar probabil ca voi cauta toate contactele necesare folosind un aparat de masura in cazul in care nu voi putea obtine informatiile cu privire la releele/sigurantele/cablurile ce trebuie utilizate.

    Pentru a face conctearea direct pe un cablu, ce fel de conector trebuie sa folosesc? cum se numeste?
    Cautand pe Google am ajuns la ceva ce se numeste "Clema de derivatie", dar din cate am vazut aceste cleme exista doar de dimensiuni mari.
    Exista ceva asemanator de dimensiuni mai mici? Ideea e ca nu as vrea sa tai cablurile masinii pentru a pune ceva gen conectori Y. As prefera o clema care pur si simplu se ataseaza pe cablul existent, iar de acolo sa pot pleca cu cablul alarmei.

    Sunt deschis la orice alte sugestii referitoare la o modalitate buna de conectare a cablurilor alarmei la instalatia masinii.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Nu ai specificat esentialul ,,ce masina ai marca ..modelul ...ce alarma ai cumparat modelul apoi iti voi da un sfat ....

  3. #3
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    @ DariusM nu a mai revenit cu detalii dar o sa incerc sa il lamuresc nitel :
    Alarma auto nu poate sa o monteze cum vrea el ci sunt anumite protocoale de montarea a alarmelor ......alarma se monteaza la iesirea auxiliare fara a afecta ECU al masinii este mai greu daca are inchidere centralizat cu telecomanda .trebuie anulata cea a masinii si activata cea a alarmei etc....
    Mai multe dupa ce va spune ce Model de Masina are si Modelul alarmei .........

  4. #4
    Data înscrierii
    18.07.2012
    Posturi
    3

    Arrow

    Salut. Revin cu cateva detalii.
    Sambata am fost din nou la magazinul de unde am achizitionat alarma, si am schimbat-o cu una H.Lucas deoarece vineri am fost cu masina la un electrician care mi-a spus ca nu vrea sa monteze alarma pe care o aveam atunci.. pe motiv ca era chinezeasca.. N-am inteles care era problema, pentru ca alarma pe care o aveam era importata de CONEX Romania si era certificata RAR.

    In orice caz, asa cum am spus, acum am o alarma H.Lucas. Problema e ca nu as mai merge la acelasi electrician deoarece ma gandesc ca nu e foarte profesionist din moment ce prima data m-a cam trimis la plimbare.

    Practic as putea eu sa incerc sa o montez, doar ca nu stiu care este procedura indicata pentru a lega firele alarmei la elelectronica masinii.. pe sigurante, pe relee, direct pe cabluri.. cum ar fi indicat sa fac?


    Masina: Audi A4 1996 1.8 benzina, motor ADR 125 hp
    Inchiderea centralizata: Vacuumatica, fara telecomanda, ci la cheie.
    Geamurile se deschid/inchid in momentul in care tin cheia in incuietoare "lung" in pozitia "descuie" sau "incuie". Dupa ce este completa deschiderea/inchiderea geamurilor laterale, se incepe deschiderea/inchiderea trapei.

    As vrea ca acest sistem sa continue sa functioneze, preferabil de pe telecomanda.

    Nu am alarma in fata, dar revin putin mai tarziu cu modelul exact al alarmei si cu poze ale schemei din manual.

    Referitor la ce a spus utilizatorul filypvas : ce ar trebui sa inteleg prin iesirea auxiliara? iesirea de unde? din ECU? sa inteleg ca exista "locuri libere" unde pot conecta cablurile alarmei?

    Multumesc anticipat
    Ultima modificare făcută de DariusM; 23.07.2012 la 15:55.

  5. #5
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de DariusM
    ce ar trebui sa inteleg prin iesirea auxiliara? iesirea de unde? din ECU? sa inteleg ca exista "locuri libere" unde pot conecta cablurile alarmei?
    In functie de model .alarma se leaga in asa fel incat ECU sa nu fie afectat (sa nu perceapa ca pe o defectiune ) dupa acesta de preferinta dupa sigurante
    De exemplu un fir de la alarma se leaga pe butonul de avarie .Sirena se monteaza undeva pe langa blocul motor .un fir se pune la masa iar cel rosu se duce la alarma etc.....

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro