Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 40

Subiect: Alimentare casetofon cu CD Sony

  1. #1
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37

    Alimentare casetofon cu CD Sony

    Buna ziua,
    Am un casetofon cu CD Sony care functioneaza printre altele cu 6 baterii 1.5v R20. Intrucat sursa lui nu da semne ca ar mai functiona dar pe baterii functioneaza perfect, ce amperaj ar trebui sa aiba un alimentator de 9v care sa l leg la contactele de la baterii? Am incercat cu unul de 9v 500 mA si nu mergea decat 2 sec. In manual nu scrie nimic, numai puterea consumata in AC 20w. Multumesc pentru raspuns.

  2. #2
    Bine era daca spuneai exact ce tip de aparat este exact-modelul.Daca scrie 20W atunci atat ii trebuie adica 20/9=2,2A asta teoretic.Spune exact tipul aparatului si te ajutam cumva.

  3. #3
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37
    Sony CFD-V6 este modelul aparatului. Multumesc

  4. #4
    Eu cred ca se poate rezolva alimentatorul intern al acestuyi aparat.Desfa-l si te ghidam poate reusesti sa il faci.

  5. #5
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37
    Este desfacut deja. Am si manualul de service. Am susupectat initial siguranta, dar nu era de vina. Sa fie de la diode? Am atasat si foto cu modulul de alimentare. Contactorul care cupleaza si decupleaza alimentarea la introducerea cablului de retea funtioneaza.




    Modul alimentare.jpg

  6. #6
    Verifica continuitatea primarului la transformator.Apoi vezi daca nu ai lipituri aiurea la mufa de 220.Acolo ai 3 pini in general se dezlipesc.

  7. #7
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37
    Voi verifica astazi dupa masa si imediat scriu concluziile. Multumesc!

  8. #8
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37
    Mufa de 220 este ok, pini sunt ok. In traf la primar aparatul de masura nu arata nimic. Secundarul are continuitate.

  9. #9
    La primar poate fi peste 1K deci vezi pe ce scala dai aparatul de masura.Daca nici pe scala de 2K nu arata nimic posibil siguranta termica din traf dusa.Si asta se poate vrezolva cu atentie.

  10. #10
    Data înscrierii
    05.08.2012
    Posturi
    37
    Nu am continuitate pe nici o scala. Cum ajung la sig termica?

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro