Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Transformator ars

  1. #1
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38

    Transformator ars

    Buna ziua o rugaminte pentru cunoscatori ... am un subwoofer de la yamaha trs MS04 care mi s.a oprit deodata ... l.am desfacut si am constatat ca tranformatorul nu mai alimenteaza placa intrebarea e cum ash putea afla de cat e respectivul transformator pentru ca pe el nu scrie decat niste numere care nu din cate am cautat pe net nu prea au nici o legatura ...sa pot gasi acelasi transf la vanzare ... si nici pe placa nu scrie nimik .. deci ash putea afla ce putere are acel transf kiar daca e ars ?

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Cum ai ajuns la concluzi ca transformatorul este ars cu ce si cum l-ai masurat ,,ai verificat siguranta retea ...???defectiunea se poate remedia fara sa schimbi trans in prop de 90%
    despre aceasta scula vorbesti .......??

    Ai aici manualul ..http://www.ownerservicemanual.com/84...n-speaker.html

  3. #3
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    dap de acea scula este vorba ... am masurat cu un aparat de masura :P digital multimeter si siguranta este buna ... imi intra 220 in transf si nu imi iese nici un volt nimik e mort

  4. #4
    Poate are siguranta termica in primar .Cu atentie se poate rezolva.

  5. #5
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    hmm ma depaseste deja :P stiu un singur lucru ca atunci cand l.am desfacut numa nu a luat foc in rest frigea de numa numa :P

  6. #6
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Cu multimetru pus pe rezistente masoara continuitatea primarului ,daca nu are continuitate posibil sa fie siguranta termica dusa ,pe aceasta o gasesti inseriata sub izolatia din primar la una din capetele firelor groase care ies din infasurarea primara ..uite asa arata o sig termica

    o depistezi si o pui in scurt ,dupa aia alimentezi transf si il lasi in gol alimentat daca se incalzeste are spire in scurt si trebuie inlocuit

  7. #7
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    iti multumesc o sa ma uit

  8. #8
    Data înscrierii
    08.09.2012
    Posturi
    38
    bravo filipvas ai avut perfecta dreptate era siguranta termica numai ca spre rusinea mea nu am depistat yo asta ... l.am dus la reparat si m.a costat 50 de euro altadata o sa intreb mai devreme de a duce la reparat

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro