Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Defectiune hyundai 1160 semnal 10%

  1. #1
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6

    Defectiune hyundai 1160 semnal 10%

    Buna tuturor,am o problema cu receptorul satelit de la digi Hyundai 1160na.Nu am semnal si de la antena nu e ca l-am probat cu alta antena.Intro dimineata ploua afara si fulgera si i-am scos cablul de la lnb.Cand l-am conectat din nou nu mai aveam semnal.Imi apareau si coduri de eroare de genul 8888.Dupa mai multe investigatii am schimbat 5 condensatori si acum am tensiunile corespondente pe placa de alimentare ,toate bune 5v,3,3v,5v,8v,12v,23v,30v. dar nu am tensiune pe mufa de la LNBIN.Am revenit la starile fabricantului si degeaba apare ultima scanare 00/00/00 si in meniul de service apare lnboff,dau pe el on dar degeaba.Are cineva vreo idee ce defectiune are ca unul nou spun cei de la digi doar dupa anul nou si nu merita sa-l trimit la reparat(mai bine cumpar altul nou) ca sunt in Spania.Am fost aici la un electronist si mi-a zis ca daca sursa de alimentare e buna el nu are ce sa-i faca pt ca nu gasete piesele de la placa de baza.Va multumesc anticipat.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Uitate si comunicami ce versiune are placa, este scrisa langa mufa alimentare in partea stanga daca are HSS-1160NA rev 1.2 (vers 1.25 ) sau alta versiune ...??
    Aceasta defectiune apare in momentul cand pe alimentarea LNB-ului apare o supra sarcina peste 400mA atunci se duce un integrat sau alte componente in functie de versiune iti spun ce ai defect

  3. #3
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6
    Citat Postat în original de comfel Vezi post
    Uitate si comunicami ce versiune are placa, este scrisa langa mufa alimentare in partea stanga daca are HSS-1160NA rev 1.2 (vers 1.25 ) sau alta versiune ...??
    Aceasta defectiune apare in momentul cand pe alimentarea LNB-ului apare o supra sarcina peste 400mA atunci se duce un integrat sau alte componente in functie de versiune iti spun ce ai defect
    Nu am gasit pe placa dar in meniul service apare HW 1.00.a cred ca asta este

  4. #4
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6
    rectific pe placa am gasit rev. 1.2

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de JOHNNYION Vezi post
    rectific pe placa am gasit rev. 1.2

    In acest caz verifica ,de la tens de 23v pleaca prin L14( verifica daca L14 nu este intrerupta ) in continuare la circ integrat dedicat acestui model LNBP 14A smd (2ori 5 pin ) .apoi linga acest integrat in partea de sus este o dioda neagra D2 daca ai tensiune pe dioda 14-18V ..daca ai integratul este defect ...
    LA aceasta versiune fiind mai veche nu merge in locul LNBP 14A --LNBP20A
    Astept raspuns cu ce ai masurat ...???si vedem ce putem face dar din pacate primul tip de integrat nu am am a doilea dar nu se potriveste
    Acum te las ... noapte buna

  6. #6
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6
    Citat Postat în original de comfel Vezi post
    in acest caz verifica ,de la tens de 23v pleaca prin l14( verifica daca l14 nu este intrerupta ) in continuare la circ integrat dedicat acestui model lnbp 14a smd (2ori 5 pin ) .apoi linga acest integrat in partea de sus este o dioda neagra d2 daca ai tensiune pe dioda 14-18v ..daca ai integratul este defect ...
    La aceasta versiune fiind mai veche nu merge in locul lnbp 14a --lnbp20a
    astept raspuns cu ce ai masurat ...???si vedem ce putem face dar din pacate primul tip de integrat nu am am a doilea dar nu se potriveste
    acum te las ... Noapte buna
    pe dioda d2 nu am tensiune iar pe pinii de la integrat am valorile:3,3 3,3 0 24,5 24,5 si cei de jos 0 3,3 2,4-3,5 4,9 0.valorile de la stanga la dreapta.multumesc noapte buna

  7. #7
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Din ce ai spus aici

    pe dioda d2 nu am tensiune iar pe pinii de la integrat am valorile:3,3 3,3 0 24,5 24,5 si cei de jos 0 3,3 2,4-3,5 4,9 0.valorile de la stanga la dreapta
    Integratul defect 90% tensiunea pe dioda trebuie sa fie intre 14-18 v adica 14v -vertical si 18 H(orizontal)
    verifica daca ai tensiunea de 24V pe pinul 1 si 18V pinul 3.
    Aceste integrate se duc in conditiile : cablu coaxial scurt lnb defect sa lipsa sarcina .acum o sa caut la mine pdf integratului sa vad daca il gasesc
    Revin dupa 18.30 ..

  8. #8
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6
    pinul 1 are 24.5 v dar pe pinul 3 nu am tensiune deloc .Defectiune detectata dar unde gasesc inlocuitor aici?Cum probez lnb-ul sau cablul coaxial sa nu stric altul ?revin dupa 21.00 ora Romaniei(sunt la munca)Multam frumos pt. timpul acordat!O zi buna.

  9. #9
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Parerea mea :trimitel in tara si il rezolva imediat ..ai abonament iar in el se specifica :reparatia in 24 ore nu merita sa schimbi integratul este %la % defect deoarece nu consuma ..in sarcina trebuie sa scada alimentarea la 23.5 si chiar daca ai avea integratul cu ce il schimbi deoarece sub el are radiator si este lipit si el, iti trebuie o Statie cu aer cald si f multa dexteritate .si la lipit la fel daca nu dozezi o temperatura optima se distrunge la lipit ..
    Iti voi explica maine si cum sa verifici cablul si lnb-ul

  10. #10
    Data înscrierii
    11.11.2011
    Posturi
    6
    Foarte bine explicat ,am inteles azi il pun la pachet spre Romania!astept sa-mi spui cum verific lnb-ul.Cu cablul ma descurc.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro