Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Hyundai hss 1160

  1. #1
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29

    Hyundai hss 1160

    Am un hyundai hss1160 la care am schimbat condensatorii din alimentere,
    si am reusit sa scanez din nou toate programele dar nu am sonor.Vas ruga daca cineva poate sa ma ajute.
    Va multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Prea putine detalii ai dat ....dupa schimbarea cond ai toate tensiunile de aici http://www.forumulelectronistilor.ro...dor-HSS-1160NA
    daca le ai da o Revenire la setarile fabricantului ..... de aici : Meniu Principal--Instalare --Revenire Setari --- dupa aia dai o scanare
    Atentie nu da actualizare soft deoarece intri in alte beleli ireversibile

  3. #3
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29
    Salut comfel.Am masurat toate tensiunile si sant cele corecte ,am revenit la setarile de fabrica am facut o noua scanare dar semnal audio nu.
    Multumesc pentru raspuns.
    Ultima modificare făcută de comfel; 21.07.2012 la 19:30.

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ia-o sistematic ,verifica pe imagine daca volumul de pe telecomanda functioneaza +/- vezi daca pe imagine schimba .sau de pe panoul frontal .. inlocuieste cablu de semnal intre decodor si televizor pune un euroscart sau daca ai euroscart pune un cablu rca ..verifica si pe iesirea pe antena ,ce pot sa iti mai spun ,cauta un cablu rca -rca si injecteaza sunet (sunetul rosu-alb ,video galben ) la alt receptor sau un amplificator ai 2 variante de cablu ...daca nici asa nu ai sunet iti dau un verdict trist

    a murit un integrat specializat ... cauza ... poate un scurt pasager la scoaterea sau introducerea din mers a cablului de conexiune cu TV-ul ! sau pur si simplu diferenta de potential dintre cele doua aparate ! Solutia ... integratele NJM 4580 M sau MC 14053 B ( inlocuite ) dar aceasta operatiune se facea doar la DIGI ..il trimiti in tara
    Ultima modificare făcută de comfel; 22.07.2012 la 17:01.

  5. #5
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29
    Am facut exact ce ai zis dar nu am nici un fel de sunet dupa care am verificat tensiunile de pe fiecare terminal al integratului NJM 4580 M,si am facut comparatie cu un alt receptor pentru ca am doua la fel si tensiunile sant aproximativ egale cu mici diferente de ordinul a 0,1/ 0,2 volti

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    De acum in colo nu mai vorbim de tensiuni ci de semnal ,,iti trebuie un osciloscop sa vezi de unde pleaca si unde se opreste .tens pot fi bune dar integratul poate fi blocat .pot fi si alte componente care duc la blocarea semnalului ....si chiar daca banuiesti un integrat cu ce il inlocuiesti iti trebuie statie cu aer cald si altele
    Parerea mea trimite-l in tara cei de la DIGI crezi ca se chinuie cu asemenea defectiuni ,,,ei inlocuiesc receptorul ...

  7. #7
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29
    Multumesc pentru raspuns. Il voi trimite in tara

  8. #8
    Data înscrierii
    21.07.2012
    Posturi
    29
    As mai avea o intrebare si anume cum as putea pune cartela de la digi pe un CLARKE TECH 2100+.
    Decodorul o recunoaste dar nu o decodifica

  9. #9
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de jerome Vezi post
    As mai avea o intrebare si anume cum as putea pune cartela de la digi pe un CLARKE TECH 2100+.
    Decodorul o recunoaste dar nu o decodifica
    Cartelele Digi (norma codare Nagra 3 ) nu pot fi folositi la alte receptoare ..Se folosesc doar imperecheate cu Decodoarele DIGI

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro