Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: GOOGLE.RO, ATACAT de hackeri

  1. #1
    Data înscrierii
    01.01.1970
    Posturi
    0

    Exclamation GOOGLE.RO, ATACAT de hackeri

    GOOGLE.RO, ATACAT de hackeri. Cum poţi accesa GOOGLE.RO în această dimineaţă. UPDATE




    Site-urile GOOGLE.RO şi YAHOO.RO au picat în această dimineaţă, în urma unui atac informatic.

    În jurul orei 7 dimineaţa, pagina GOOGLE. RO afişa un mesaj care sugera că autorul atacului este un hacker algerian. "By MCA-CRB. Algerian Hacker. Thanks - Mr-AdeL & i-Hmx & Lagripe-Dr. All Members Sec. To Be Continued…", era mesajul afişat de GOOGLE.RO

    Ulterior, pagina GOOGLE.RO a devenit inaccesibilă şi nu poate fi accesată nici acum, în jurul orei 10.

    GOOGLE.RO poate fi accesat în continuare dacă, în bara de browser, în loc de GOOGLE.RO scriem adresa IP: 173.194.75.94. Asta pentru că atacul informatic nu este îndreptat asupra paginilor în sine, ci asupra serverelor DNS care "traduc" textul "GOOGLE.RO" în respectivul IP.

    Motorul de căutare YAHOO.RO a fost şi el atacat, însă şi-a revenit.

    Compania românească de antivirus BitDefender a confirmat atacul pe pagina sa de Facebook şi a precizat că încearcă să afle şi alte detalii despre atac.

    Yoda.ro sugerează că atacurile informatice din această dimineaţă ar avea legătură cu acţiunea de ieri a DIICOT, cu ajutorul FBI şi MI5, prin care două grupări internaţioanale de hackeri, care ar fi furat 25 de milioane de dolari prin fraude bancare, au fost reţinute în România.


    SURSA

  2. #2
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    e ca razboiul stelelor ... partea intunecata a puteri >>> Star Wars, the dark side of power <<<

  3. #3
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    adevarat ca in razboiul stelelor .la mine nici acum nu merge google cum trebuie daca aceasta o fi cauza ........

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Sa fi vazut alte forumuri nu se dischideau cu nimic sa fi vazut Softpedia ..eu am schimbat IP DSN-ului sa pot intra ...

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro