Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Problema imagine aparat Digi HSS 7160NS

  1. #1

    Problema imagine aparat Digi HSS 7160NS

    Salutare tuturor !

    Am si eu o problema cu câteva aparate de la Digi, 2 sunt duble și unu e Hunmax +4 .Un din aparatele cu doua cartele a avut alimtarea, am făcuto, dar unu din parți vede culorile pre accentuate și mânjite, cu accentuare către închis ! Cel de-al doilea aere o problema cu funcționarea comenzilor de pe telecomanda ! ca sa își ia funcțiile din telecomanda trebuie sa fiu foarte aproape ! Ca dacă scot cea de a doua cartele din aparat, funcționează corect, de la distanta destul de mare, cum reintroduc cartela comenzile și le ia doar de aproape ! Humaxul în momentul în care e stand-by, clipesc cele doua leduri, intermitent rosu și verde ! A doua problema e ca, canalul PRO TV, apare si dispare cu tot cu numărul pe care e afișat, pe acest e pe 3 !


    E careva care știe ceva legat de aceste defecte ?
    Nu e greu a face ceva, e greu a gândi !

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Normal ca le stiu sunt satul de conservele astea duble ..de bune ce sunt se retrag din circuit mai sunt doar la cei care nu sunt in tara ....
    problema ..cu telecomanda ...verifica tens de +5v la IR ...in legatura cu PRO TV ..nu stiu ce sfat sa iti dau ......sorry

  3. #3
    Si cel cu parte de Video ? La Parte de IR, tensiunea e buna !
    Nu e greu a face ceva, e greu a gândi !

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Scuze pentru raspuns cu intarziere dar nu am fost in localitate .....

    Si cel cu parte de Video ? La Parte de IR, tensiunea e buna
    daca spui ca ai reparat alimentarea (. schimba condensatorul de 220 micro (daca nu l-ai schimbat ) de pe bara de 8V pune altul nou ...datorita tensiunilor ce au fost incorecte ,posibla defectiune in placa de baza ,ceva cond .

  5. #5
    Data înscrierii
    06.11.2012
    Posturi
    111
    Incearca o actualizare soft ....

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de suni123 Vezi post
    Normal ca le stiu sunt satul de conservele astea duble ..de bune ce sunt se retrag din circuit mai sunt doar la cei care nu sunt in tara ....
    problema ..cu telecomanda ...verifica tens de +5v la IR ...in legatura cu PRO TV ..nu stiu ce sfat sa iti dau ......sorry
    Ai activat un subict care sa discutat 13/12 /2012 18:51313de ce ????

  7. #7
    Data înscrierii
    22.10.2014
    Posturi
    2

    Problemŕ cu decodorul "dublu canal" HH7160

    N-am înteles dupŕ manual cum este cu canalul al doilea al lui 7160:dacŕ este necesarŕ o a doua antenŕ si LNB(vezi schema din manual), mai bine douŕ receptoare independente!
    Poate întrebarea mea este stupidŕ, dar cum e treaba cu o singurŕ antenŕ?
    - si cum se conecteazŕ mouse-ul IR din camera a doua (cablu, polaritŕti, etc?
    Contez pe voi,
    Dan

  8. #8
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Acum am consultat manualul ;

    - practic sunt 2 receptoare intr-o singura carcasa, total independente.
    - fiecare are mufa pt lnb si loop-out, iesiri scart si rca
    - receiverul "room 1" are si iesire optica iar "room 2" are modulator
    - se dau 2 cartele si 2 telecomenzi. senzorul telecomenzii pt room 2 se conecteaza printr-un cablu cu 4 fire, cu mufe de telefon
    -cu un cablu coaxial(max 20cm ) mufat se infileteaza de la LNB INPUT room2 la- LOOP OUT room1
    -cablul de la antena se cupleaza la LNB INPUT room1
    -Acest receptor avea si unele inconveniente pe room2 prindeai mai putine canale
    -Practic trebuia la antena sa pui un lnb dublu si sa pleci cu doua cabluri coaxiale
    -In prezent acest receptor este inlocuit cu 2 receptoare

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro