Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Instalatie veche din casa

  1. #1
    razvantrc Guest

    Instalatie veche din casa

    Salutare, cat rezista in KW o instalatie veche la o casa din 45? banuiesc ca si instalatia este facuta pe fire de aluminum.
    Duce simultan un calorifer electric de 2Kw si un boiler tot de 2 Kw + alte cosumatoare... tv, 2 3 becuri, mai este si masina de spalat care se incalzeste tot electric.
    Sau sa trag separat de la tablou cablu pentru boiler. Operatia vreau sa o fac maine (de montare a boilerului).
    Precizez ca nu stiu grosimea firelor.
    Multumesc.

  2. #2
    Trebuie vazuta grosimea firului si in functie de asta se poate spune cat rezista.Daca bine imi aduc aminte(e de mult de atunci)2,5A/mm2 la Al si 4A/mm2 la Cu.

  3. #3
    razvantrc Guest
    Multumesc, in principiu eu vreau sa optez pentru fir separat la boiler + masina spalat (m-am gandit eu), nu vreau sa risc, suprasilicitand o instalatie veche

  4. #4
    Daca ai aceasta posibilitate e cea mai buna solutie.

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    cea mai buna metota este ca atunci cind sunt consumatori mari cum ar fi centrale electrice, boilere ,radiatoare electrice,etc sa se traga in circuit separat cu grosimea cablului adegvata puterii consumate ,asa este regulamentar , acel circuit trebuie sa treaca printr-un tablou de sigurante ,asa vei putea dormi linistit.......

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro