Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: panou fotovoltaic si baterie

  1. #1
    wadafac Guest

    panou fotovoltaic si baterie

    buna ziua

    am nevoie de ajutorul expertilor in electronica de aici. sunt curios daca un panou solar de 30w si o baterie de masina, ar fi suficiente pentru a incarca bateria unui laptop, a incarca 2 acumulatori tip 18650 de 2800 mha, si a tine in functiune 3-4 becuri de ... 2-3w, cateva ore pe zi. recunosc ca nu sunt asa priceput. sa va mai dau cateva detalii despre laptop.

    -pe incarcatorul de la laptop scrie 18.5v, 3.5A, 65w.
    -pe bateria lui scrie 45w.

    si cateva intrebari ...

    -ce capacitate ar trebuii sa fie bateria auto pt a putea incarca laptopu, bateriile 18650, si a tine becuri insumand 12w, cateva ore pe zi?
    -pot conecta direct bateria la panoul solar ? sau am nevoie de "protectii" pentru controlul tensiunii sau mai stiu eu...

    orice informatie sau inovatie este binevenita. multumesc anticipat.

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Da mai multe detalii despre panou tensiune ..curent ...cetensiune scoate in plin soare ...ce model este ..??
    daca este import Germania posibil sa sscoata 18V la 1,67A (22V in plin soare)

  3. #3
    wadafac Guest
    nu m-am gandit la unul anume, eram doar curios daca e posibil ce as vrea eu sa fac. banuiesc si eu ca de 18-22V si 1,6A v-a fi panoul.
    mai am nevoie de alte componente de reglaj si control ?

  4. #4
    wadafac Guest
    panou solar 30w, baterie auto, incarcator de baterii tip 18650, becuri, incarcator de laptop. imi mai trebuiesc alte componente sau le pot lega frumos pe toate la baterie? ajutatima va rog si explicati-mi cum sa fac sa nu stric ceva din greseala.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro