Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Leduri sub masina

  1. #1
    Data înscrierii
    28.01.2013
    Posturi
    4

    Question Leduri sub masina

    Buna ziua, mi-am legat niste leduri sub masina si prostia a fost ca mi-am luat masa direct din caroserie(printr-un surub) si + l-am legat prin siguranta si printr-un intrerupator. Totul a fost frumos, pana mi-a venit ideea dar daca fac ledurile sa se aprinda atunci cand deschid usa. Am studiat schema si am vazut ca la plafoniera 12V e permanent si calculatorul imi comanda plafoniera printr-un fir de masa. Am luat firul ala de masa, l-am dus printr-o dioda si l-am facut +(printr-un releu) si acuma e problema... Se aprind becurile de sub masina totul e frumos dar cand se sting din cauza ca se sting asa frumos si nu dintr-o data imi BARAIEEEE tare releul as vrea sa stiu daca e vreo solutie cum as putea sa fac. Ultima solutie ar fi sa dau tot jos si sa mai trag un fir de masa separat ceea ce imi mai ia vreo 4 ore de lucru ca trebe sa-l trag frumos. As vrea sa stiu daca e vreo posibilitate sa fac releul ala sa nu se mai auda asa tare sau daca este vreo componenta electronica ce face treaba asta ce o face releul... Multumesc mult!

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Este normal sa Barae releul deoarece scade tensiunea temporizata de la plafoniera .ca sa nu mai acest disconfort in locul releului iti trebuie un montaj cu temporzare (trebuie eliminat releul )

  3. #3
    Data înscrierii
    28.01.2013
    Posturi
    4
    ok multumesc am sa caut si sa ma informez mai mult despre acest montaj

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    nu te mai chinui sa cauti uite aici o schema am modificato eu ,era o schema stingere progresiva plafoniera iar in locul becului pui ledurile vezi ce curent ia toate ledurile iar in locul BD poti pune alat tranz mai puternic
    Fișiere atașate Fișiere atașate

  5. #5
    Data înscrierii
    28.01.2013
    Posturi
    4
    Citat Postat în original de filvas 52 Vezi post
    nu te mai chinui sa cauti uite aici o schema am modificato eu ,era o schema stingere progresiva plafoniera iar in locul becului pui ledurile vezi ce curent ia toate ledurile iar in locul BD poti pune alat tranz mai puternic
    Multumesc Mult!!!!!!!

  6. #6
    Data înscrierii
    06.11.2012
    Posturi
    111
    posteaza rezultatul este o ideie interesanta depinde si de marca masinii ...

  7. #7
    Data înscrierii
    18.11.2011
    Posturi
    50
    Daca reusesti este super.

  8. #8
    Data înscrierii
    28.01.2013
    Posturi
    4
    dupa ce incerc il postez, numa ca imi trebe putin timp sa il fac si is in criza de timp:-( sper sa il rezolv acuma in weekend

  9. #9
    Data înscrierii
    06.11.2012
    Posturi
    111
    am dat din intamplare peste acest subiect si pe alt forum ...vad ca acolo nu prea te-au ajutat nimeni ..

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro