Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Probleme invertor 12v-220v

  1. #11
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Verifica cat consuma in sarcina . la ce doresti sa folosesti acest invertor ..

  2. #12
    Data înscrierii
    01.09.2014
    Posturi
    3
    Buna sunt nou pe aici si caut in disperare ceva sfaturi si indrumari vrea sa cumpar un invertor de 2,5 kw oare daca il alimentez de la renel si din el conectez apartamentul
    fac o reducere a costurilor energetice ? merita investitia sau am nevoe de bateri ,panou solar sau mai stiu eu ce . si inca ceva ce stiti despre Kapanadze eu am incercat sa-l fac am aprins ceva becuri cu el doar alimentindul cu o baterie de 12 v dar proectul sa oprit temporar deoarece aveam nevoe de un generator de impulsuri conform colegului meu , va rog mult datimi o indrumare ceva vreau sa nu mai am factiri la curent gaz sau dracu sa-i ia pe toti ))

  3. #13
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Buna ziua Domnule Adimunteanu.Am sa va raspund strict si la obiect,cum stau lucrurule la intrebarile Dv-stra:-1) Nu, nu faceti nici un fel de reducere de energie alimentind invertorul de la renel,deoarece invertoarele functioneaza cu " tensiune continua"de la panourile fotovoltaice sau de la centralele eoliene.{Ce ati vazut in filmuletul acela pe net,este un "mic fals"cu un invertor de putere mica 600w,pus pe un bec,cu un <contor pasant>. -2) Pentru a devenii independent de renel,va trebuiesc panouri fotovoltaice,invertor si baterii de acumulatori (cum sunt cele de tractor la 180/200A),in functie de ce putere instalata maxima aveti in locuinta.Nr.de panouri fotovoltaice si putere invertor,atunci puteti sa si vindeti energia electrica in reteaua renelului prin intermediul unui bloc de masura,cind aceasta (energia este in exces) si nu o consumati in anumite perioade de timp asa cum se procedeaza in Ungaria,Germania,Austria e.t.c. -3) Referitor la "convertorul"de care vorbiti ca l-ati facut si v-ati oprit datorita (generatorului de frecventa)(pe vremuri,cind liniile de medie tens.intrau in "sacrificiu"pt.a folosii energ.electr.in industrie,am facut si eu un asemenea convertor,la care am folosit ca generator de frecventa un (CI beta 555 facut la Baneasa)in locul multivibratorului monostabil/astabil CD4047 si lucra foarte bine si stabil.-Mai bine face-ti rost de un U.P.S. de12v/ 2000/2500W, cum sunt cele ce asigura functionarea calculatoarelor din banci,o baterie "babana"de 12v si 180/200A si rezolvati problema pe o anumita perioada de timp,bineinteles bateria reincarcind-o cand se epuizeaza.///Eu acestea spunindu-va,va urez sa aveti bafta si (Sa auzim de bine).
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 03.09.2014 la 20:51.

  4. #14
    Data înscrierii
    01.09.2014
    Posturi
    3
    I-ti multumesc din tot sufeltul eram cat pe ce sa renunt la gaz si sa cumpar invertoare ) acum mai ramane ultima sansa sa iau contact cu Teriel Kapanadze sa vad poate reusesc sa fac totusi ceva nu vrea sa acept indea ca suntem in continuare depedenti de cateva compani care ne dicteaza viata multumesc inca odata viata lunaga i-ti doresc

  5. #15
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Vreau sa fiu inteles corect,nu gresit.Luindu-va dupa toate prostiile si falsurile care au inundat net-ul,fiind-ca au si astea rolul lor, de a dezinforma si a pune pe piste gresite (omul)in general;-Sunt adeptul inventiilor si inovatiilor pe care "omul" le face si <pot fii reproduse>pentru a beneficia de ele.-Dezaprob orice amagire, smecherie ce se dovedeste a fii un FALS si in special pe zona comerciala Ex."economizorul minciuna"-Asa cum si Dumneavoastra Domnule Adimunteanu,a-ti fost pacalit de acel fals filmulet,cu invertorul, becul, (ca sarcina)si contorul PASANT {Acel contor pasant se poate invirtii inapoi inversind la borne faza in locul nulului si nulul in locul fazei,avind ca sarcina=un bec.}ce arata persoana acolo este o treaba veche stiuta din anii 1965/1970 cu asemenea tipuri de contori,i-ar( "roata"a fost inventata o data),dar uite ca se m-ai ivesc din nou falsi :"inventaci"din astia.Si ca dovada a spuselor mele,aveti la dispozitie nu numai D-stra,dar intrega lume,rezultatele inventiilor si inovatiilor PALPABILE de care beneficiem toti peste tot,ce au fost REPRODUSE si puse la dispozitia lumii intregi,rezultatele studiilor si muncii lor,cu s-au fara voia "unora"s-au "altora" la timpul acela,i-ar stiinta merge inainte si ce poate fii realizat se realizeaza.-Exemple de INVENTATORI DE GENIU: -Nkola Tesla,Michael Faraday,Isaac Newton,Samuel Morse,James Joule,James Cleark Maxwell,Fleming.Henri Coanda,(acestia fiind numai in domeniul fizicii)si altii.Acesti oameni prin studiile lor AU CREAT bunuri pentru omenire,nu au [daunat],pt.ca ce-i care dauneaza se numesc???DAUNATORI. -De aia zic:"Nu toate mustele fac miere" "Nu tot ce zboara se maninca".
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.09.2014 la 22:25.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro