Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Sursa comutatie

  1. #1
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156

    Sursa comutatie

    Buna ziua, am un aparat medical stomatologic care are o sursa separata in comutatie in care a intrat apa si a distruso.Este echipata cu un c.i. OB2269AP pe care cu mare greutate l-am gasit la pretul de 125 ron si nu l-am luat am spus ca este prea scump exista vreun echivalent al lui sa o pot repara sursa sau nu.Sursa este 230v/30v 2,5A am cautat si sursa respectiva dar nu am gasit.Daca ati putea sa imi dati ceva sfaturi sau indicatii as fi foarte recunoscator

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Daca intradevar nu gasiti alta sursa noua si doritii sa o reparati pe aceasta,tinind cont ca integratul se gaseste foarte greu, cred ca ar cam trebui luat chiar daca pretul este cam mare, mai ales daca este si cel original,totusi poate colegii au ceva echivalent , daca, o reparati trebuie mai multa atentie la expunerea sursei la contactul cu lichide........

  3. #3
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Nu merita reparata deoarece intrand apa in ea (si mai persista sub anumite piese ) sau dus mai multe si o sa aveti surpriza sa ii puneti integrat si sa se prajeasca
    Achizitionati o sursa de 24v /2.2a si ati rezolvat problema ex ,http://www.adelaida.ro/sursa-tensiun...-24-ac-dc.html aceasta sursa are un semireglabil care ajusteaza tens ducand-o pana la 27-28 V este suficient si costul este acceptabil mai ales ca dau factura si chitanta ....
    Sau alta sursa 220V/ 24V ..si rezolvati problema

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Daca acel aparat fuctioneaza la parametrii normali cu o sursa cu tensiunia intre 27-28 v e ok ,nici nu se mai pune problema reparararii sursei defecte ,cum spune si colegul filvas52 este posibil ca intradevar sa mai fie si altceva defect si sa defecteze integratul, oricum aparatul functioneza si cu tensiunia putin mai mica de 30 volti zic eu,trebuie incercat cu o sursa de 24 v cu ajustarea tensiuniei....

  5. #5
    Data înscrierii
    06.11.2012
    Posturi
    111
    Cautati o alimentare de la un Video (nu dvd )de alea vechi au blocul de alimentare care scot in jur la 30V si au peste 2A ce fel de aparat medical stomatologic este ....sa ne putem da seama daca are nevoie de fix 30V sau are o marja de tensiune .

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro