Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: tv Samsung (CRT)Imaginea este in valuri

  1. #11
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    In lipsa semnalului tot asa apare valuri ...Incearca cu semnal extern de ex cu un DVD

  2. #12
    Tot ceva cond e defect acolo poate recuoerata din linii de 12V sau ceva in FI.

  3. #13
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Defectul se numeste(IMAGINE CU EFECT DE PERDEA) si e mult m ai conplicat decit i ti inchipui,find ca poate sa vina de oriunde.Numai prin tatonare se poate rezolva.S au poate sa vada si colegii de pe forum sa si spuna parerea,dar pentru asta da seria sasiului.Intrebarea este.I ti face treaba asta si pe AV si cu semnal prin selector?
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 31.03.2013 la 12:47.

  4. #14
    Data înscrierii
    13.01.2012
    Posturi
    17
    schimba condu de 10/250v de pe modulul final video, in capul tubului sau poate se afla pe linga trafo linii

  5. #15
    Cand este condul ala defect atunci cu totul altfel arata imaginea.

  6. #16
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    In cazul unui Tv-Erres am eliminat acest defect marind valoarea rezistentei ohmice incercuite.La alte tipuri de tv-uri aceasta este chiar de ordinul sutelori de omega.Fotogr.0132.jpg

  7. #17
    Rezistenta de alimentare traf driver are valoarea in functie de tensiunea de alimentare a etajului driver.Nu e bine sa se modifice valoarea ei.La samsungul asta ar mai pytea fi o treaba daca cumva e sasiul ala cu sursa cu SMR sa fi schimbat sursa si sa nu aibe facute ambele mase in secundar sursa.

  8. #18
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Sunt perfect de acord cu Dumneavoastra,cu toti, ca trebuie luat in consideratie orce detaliu,dar daca am dreptul sa mi spun si eu parerea me a, cred ca 90% (cauza s au efectul) ca practic nu e un defect major de nefunctionare a Tv-ului,< vine din fata etajului final video>,deoarece este prelucrat o data cu imaginea.

  9. #19
    Oricine isi poate spune parerea doar traim intr-o tara libera cel putin asa cred eu.Doar din mai multe pareri se nasc lucrile bune.Eu sincer ma bucur sa pot colabora cu absolut oricine este interesat.

  10. #20
    Data înscrierii
    25.01.2013
    Posturi
    69
    Am rezolvat problema prin scimbarea sursei se semnal.Concret,receptorul DIGI s-a defectat si i-a dat altul persoanei iar dupa montarea lui m-a sunat ca televizorul merge impecabil.Recunosc ca a fost o experienta pentru mine si este bine de stiut deoarece de atunci am mai avut si alte defectiuni datorate receptorului de satelit.Cand mergi la om acasa si nu ai alta sursa de semnal este mai complicat dar este bine de stiut.Multumesc celor care mi-au dat solutii ca nu se stie in alte cazuri.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro