OLANDA-ROMANIA. Meciul OLANDA-ROMANIA, programat marţi, 26 martie, de la ora 21:30, la Amsterdam, va fi arbitrat de englezul Mark Clattenburg, care va fi ajutat de Simon Beck și Stephen Child, al patrulea oficial fiind Lee Probert. Observator de arbitri este danezul Peter Mikkelsen, iar comisar FIFA, polonezul Stanislaw Speczik.




OLANDA-ROMANIA. Mark Clattenburg este monitorizat de UEFA dupa un incident cu tenta rasista petrecut in octombrie 2012, la un meci Chelsea Londra - Manchester United, din Premier League.

John Obi Mikel, nigerianul lui Chelsea, sustine ca a incercat sa protesteze fata de deciziile lui Clattenburg, care ii eliminase pe Branislav Ivanovic si Fernando Torres, dar a fost repezit de acesta cu replica "Tu sa taci, maimuta!".

Clattenburg a fost supus unei anchete, fiind absolvit de orice acuzatii, dar Robin van Persie, care a marcat un gol in partida respectiva pentru United, le-a cerut coechipierilor de culoare din nationala Olandei sa-si tina nervii-n frau in preajma "centralului" britanic.

Clattenburg, supranumit pe retelele de socializare "Arbitrul Ku Klux Klan", a fost delegat pe plan international ultima oara in februarie, la meciul FC Porto - Malaga (1-0), din optimile de finala ale UEFA Champions League.

OLANDA-ROMANIA se joacă marţi, 26 martie, de la ora 21:30, pe ArenA din Amsterdam, în Grupa D din preliminariile CM 2014. OLANDA-ROMANIA va fi transmis în direct la TVR 1 şi TVR HD, şi va fi LIVE VIDEO TEXT pe REALITATEA.NET.

OLANDA-ROMANIA este al şaselea meci pe care "tricolorii" îl dispută în preliminariile CM 2014. După 5 etape, ROMANIA se află pe locul 3 în grupa D, în timp ce OLANDA conduce detaşat cu victorii din tot atâtea partide disputate. Celelalte meciuri: Turcia-Ungaria şi Estonia-Andorra.

OLANDA-ROMANIA. Pronosticul lui Dragomir
OLANDA-ROMANIA. Dumitru Dragomir este sceptic în ceea ce priveşte partida OLANDA-ROMANIA, el răspunzând ironic în momentul în care a fost rugat să ofere un pronostic: "Le arătăm noi ce păţim!".

OLANDA-ROMANIA. Dragomir a adăugat că este posibil ca prima reprezentativă să obţină şi un rezultat de egalitate, dar numai cu ajutorul norocului. "Le arătăm noi ce păţim. Eu dacă aş juca la pariuri aş merge pe 1X. E posibil şi un egal, prin noroc e posibil", a spus oficialul LPF.

OLANDA-ROMANIA. Dragomir nu crede însă că selecţionata României poate primi patru goluri ca în partida de la Bucureşti cu Olanda (scor 1-4).

"După jocul ăla şi eu am fost supărat... s-au făcut multe greşeli atunci. Mă abţin acum, dar e imposibil să luăm iar patru, dă-o încolo de treabă. Nu e diferenţa de valoare aşa de mare. După părerea mea un meci egal am putea scoate ţinând cont de valoarea jucătorilor. Diseară e un meci de răscruce pentru fotbalul românesc. Dacă vom avea un rezultat pozitiv la Amsterdam cred că fotbalul nostru poate fi pe un drum bun. Pentru că acum dispune de nişte tineri foarte talentaţi, între 22 şi 26 ani. Iar dacă am area un rezultat bun cu Olanda am îndrăzni şi noi să cerem guvernanţilor să facă ceva pentru sportul acesta pe care nu îl ajută nimeni de ani de zile. Trebuie să fim încrezători, să le urăm succes băieţilor şi să sperăm că nu vom mai vedea un joc precum cel de la Budapesta", a menţionat Dumitru Dragomir.

OLANDA-ROMANIA. Preşedintele LPF a adăugat că ar face schimbări în primul unsprezece faţă de partida cu Ungaria dacă ar fi selecţioner: "E treaba lor, au de unde alege pentru că sunt destui fotbalişti buni. Problema este să îi pună ca lumea pe posturile pe care joacă. Dacă aş fi eu antrenor, eu aş schimba în echipă. Cred însă că Mutu ar trebui să joace. Dar e plătit altcineva pentru asta. Să îl lăsăm pe domnul Piţurcă, să vedem cum face echipa, şi să îl luăm la întrebări dacă nu are rezultate bune. Măcar să facă un meci foarte prost şi să câştige cu 2 sau 3-0. Şi atunci am înţelege că asta e o tactică".

OLANDA ROMANIA. Întrebat cine se aşteaptă să facă diferenţa în favoarea României în meciul cu Olanda, Dragomir a răspuns: "La Sânmărtean şi la Budescu... Serios acum, am mare încredere în echipă. Şi s-ar putea la norocul antrenorilor să mai avem o şansă ca în Ungaria. La bulanul nostru mă aşteptam ca adversarii să pună mâna pe minge în minutul 94".

OLANDA ROMANIA. Dragomir nu a uitat încă evoluţia slabă a primei reprezentative a României din meciul de la Budapesta cu Ungaria (scor 2-2). "Rezultatul cu Ungaria a fost excelent faţă de jocul naţionalei. Dar aşa este la fotbal, mai intervine şi norocul uneori. De mult n-am văzut un joc mai slab al naţionalei precum acesta cu ungurii. Poate şi din cauza faptului că s-a jucat fără spectatori. România e cu mult mai bună la fotbal decât Ungaria, problema este că trebuie să ştii să-i ghiceşti pe jucători, să îi pui să joace pe posturile lor", a explicat Dumitru Dragomir.

OLANDA ROMANIA. Referitor la faptul că audienţa meciului Ungaria - România a fost mai slabă decât a emisiunii "Românii au talent", difuzată de Pro TV, Dragomir a menţionat că mulţi telespectatori au schimbat postul când au văzut jocul slab al primei reprezentative. "Păi după ce au văzut prima jumătate de oră din meci 25 la sută dintre telespectatori au mutat pe alt post pentru că se enervau. Era să dau şi eu pe alt post. Aşa este, te enervezi, te scoate din sărite când vezi un meci de o asemenea manieră", a precizat Dragomir.

OLANDA ROMANIA. Preşedintele LPF, care nu va face desplasarea la Amsterdam pentru meciul din această seară din cauza unei răceli, a menţionat că România ar trebui să fie favorită la locul doi al Grupei D. "Normal, după valoarea echipei, ar trebui să fim favoriţi detaşat la locul doi al grupei. Avem echipă valoroasă, că nu joacă asta e altceva. Nu ştiu de ce, să caute alţii cauzele", a mai spus Dragomir.

OLANDA-ROMANIA. Reghecampf, ATAC FĂRĂ PRECEDENT la Piţurcă
OLANDA-ROMANIA. Laurenţiu Reghecampf s-a declarat nemulţumit de sarcinile pe care selecţionerul Victor Piţurcă le-a impus lui Alex Bourceanu şi Mihai Pintilii, care n-au făcut un meci tocmai bun în Ungaria.

OLANDA-ROMANIA. "Eu mă bucur că avem nouă jucători la echipa naţională, în rest nu e treaba mea să comentez. Cât despre Bourceanu, el are de făcut cu totul altceva la echipa naţională decât face la Steaua.
La lot sunt mai multe sarcini pe care le-au primit atât el, cât şi Pintilii. La Steaua, ambii au libertate de mişcare, pot participa la atac, nu trebuie să stea numai în apărare ca la lot. Eu ştiu ce joacă Bourceanu", a spus Reghecampf la Digi Sport.

Reghecampf îl foloseşte pe Bourceanu în rolul de play-maker retras, fotbalistul fiind foarte activ şi având o mare libertate de mişcare, executând şi loviturile libere sau cornerele. La echipa naţională, căpitanul "roş-albaştrilor" are sarcina de a acoperi zona din faţa apărării, fiind astfel mult mai defensiv.
OLANDA-ROMANIA. "ROMANIA are un sistem de joc asemănător oarecum cu cel al Estoniei, dar are jucători cu calităţi individuale mai bune. Așa că mă aştept să atace mai mult decât a făcut-o Estonia, să creeze spaţii mai multe pentru ofensiva noastră, să avem mai multă libertate de exprimare. ROMANIA este un adversar dificil, mă aştept la un alt meci greu", a spus Van Gaal.

Louis van Gaal a anunţat OLANDA va folosi, cu o singură excepţie - Van der Vaart în locul accidentatului Sneijder -, acelaşi prim 11 ca în partida de vineri cu Estonia.

Rafael van der Vaart a precizat că OLANDA va trebui să evolueze mult mai bine decât a făcut-o împotriva Estoniei, altfel va avea probleme.

OLANDA a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, naţionala Estoniei, într-un meci în care a evoluat în următoarea formulă: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins I., Blind - Guzman (Clasie '86), Strootman, Sneijder (Van der Vaart '36) - Lens (Schaken '73), Van Persie, Robben.

OLANDA-ROMANIA. Mircea Sandu, CRIZĂ DE NERVI la Amsterdam
OLANDA-ROMANIA. Mircea Sandu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal, a avut o iesire nervoasa in timpul antrenamentului oficial al "tricolorilor", cand a tipat la jurnalisti sa nu-l mai urmareasca.

OLANDA-ROMANIA. Mircea Sandu a asistat la antrenamentul oficial al echipei nationale de pe "Amsterdam ArenA", iar la un moment dat a vrut sa discute cu oamenii din staff-ul lui Victor Piturca. Urmarit de camerele de filmat, şeful FRF a izbucnit.

"Lasati-ne, manca-v-as gura voastra, ca avem si noi de vorbit!", a tipat Mircea Sandu, in timp ce gesticula nervos, catre ziaristi.

In cele din urma, seful FRF a reusit sa scape de ziaristi, dar ulterior a fost mult mai calm, mai ales când Mihai Nesu a ajuns alaturi de "tricolori".
OLANDA-ROMANIA. Gabriel Tamaș, fundașul lui West Bromwich Albion, este decis să nu mai vină la lot după partida cu Olanda, de marți, de la Amsterdam. Surse apropiate fotbalistului susţin că acesta este deranjat de faptul că e criticat pentru prestațiile sale la națională din aceste preliminarii, când a fost pus de selecționer să joace în banda dreaptă.
OLANDA-ROMANIA. Suporteri de lux pentru tricolori
ROMANIA a ajuns în OLANDA duminică, iar luni are programat antrenamentul oficial. FRF a invitat o serie de foşti internaţionali, precum Ilie Dumitrescu, Miodrag Belodedici, Bogdan Stelea, George Ogăraru şi Gabi Balint.

Sursa