Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Doza pick-up

  1. #1
    Data înscrierii
    11.04.2013
    Posturi
    6

    Doza pick-up

    Salutare.
    Am mai multe nelamuriri ,dar sa incep cu prima.
    Cunoaste cineva doza pe care am postat-o in imagine?doza pick-up.jpg
    Doresc sa cunosc specificatiile ei ,deoarece se aude foarte bine si vreau sa stiu ce ac i se potriveste pentru schimb pe viitor.
    O alta problema ,am incercat sa pun acesta doza cu ac pe alt pick-up si se aude intrerupt ( se aude 1 secunda si una nu),conteaza de pick-up?
    Adica nu se potrivesc cu toate pick-upurile?
    Acesta doza este pusa pe un pick-up Marantz 6065 si funtioneaza ,dar am pus-o pe un Thorens 280 mk IV si merge intrerupr , Thorensul functioneaza cu o doza Ortofon OMB 10 ,dar se aude muuult mai slab decat cea din poza si de aceea as dori sa fac rocada .
    Care sa fie problema?

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Schimbarea dozelor de la un pick-up la altul nu se face oricum si e normal sa nu se auda bine sunetul,conteaza enorm echilibrarea bratului si reglarea centrifuga/centripeda conform specificatiilor producatorului dozei,de asemeni conteaza ca doza sa fie compatibila cu premplificatorul[norma de corectie],folosita in preamplificator conteaza foarte mult pentru a avea un sunet bun......

  3. #3
    Data înscrierii
    11.04.2013
    Posturi
    6
    Doza este compatibla cu preul din ampificator ,zica asta deoarece ambele puck-upuri au fost testate pe acelas amplificator si cu dozele montate pe ele functionau ,doar ca era diferenta de sunet ,adica ortofon se auzea infundat iar celanta se auzea perfect.

    Am descoperit ca nu este reglata bine doza (cred) si forta de apasare este de vina lafel(cred).
    Am luat un protractor si am reglat-o pe cat posibil mai corect ,degeaba.
    Am pus platanul la cumpana in plan perfect paralel (degeaba)
    Am dat greutatea la maxim adica la 3,5g si incepea sa stea putin mai mult pe sant (in loc de 1 sec statea 1,5 - 2 sec) dupa care am pus o greutate pe doza si lucrurile sau schimbat ,deja se aude continu DAR greutatea de apasare depaseste deja 5g.
    Undeva ceva e gresit.

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Este ceva la mecanism in timp ce se roteste platanul bratul are tendinta de a se ridica in sus ,desfa platanul si verifica cu atentie....

  5. #5
    Data înscrierii
    11.04.2013
    Posturi
    6
    Am gasit problema ,doza/ac era prea subtire si bratul ajungea la limita maxima de inclinare ,am pus un inaltator tip sandvici din plastic si problema sa rezolvat.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro