Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Comanda treptelor de ventilatie in habitaclu

  1. #1
    Data înscrierii
    10.07.2013
    Posturi
    3

    Comanda treptelor de ventilatie in habitaclu

    Salut. Sunt membru nou pe forum si incepator in electronica. Problema mea este urmatoarea: la o masina am "releul" de reglare a turatiei ventilatorului ce baga aer in habitaclu, stricat. De fapt este un fel de tranzistor nu un releu. Climatronicul masinii trimite pe un fir un curent cu tensiunea variabila in 7 trepte (0-5.8v). Acest curent, in functie de tensiunea sa, ar trebui sa-mi comande (prin acel releu/tranzistor) ventilatorul sa se roteasca mai tare sau mai incet. Mentionez ca ventilatorul este la 12v cc si are cam 30-40 Ah. Cu ce pot inlocui releul/tranzistorul ? Piesa originala este capsata si foarte scumpa, iar la mine la masina lipseste. Multumesc.
    Ultima modificare făcută de tutulup; 10.07.2013 la 23:24.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ce masina ai .?
    -Pune o poza cu releul ...
    -Se poate inlocui cu un regulator turatii cu thiristor deoarece ai un consum de peste 5A
    -Despre ce piesa originala este vorba ...?
    -Ai cautat in bazar la Cumpanatura ..?

  3. #3
    Data înscrierii
    10.07.2013
    Posturi
    3
    Asa arata piesa:
    http://www.ebay.co.uk/itm/Heater-Blo...item3cca429976

    Este de la un S-classe din 1995. Vine montata pe suportul ventilatorului. Am gasit second hand la 100 de euro, dar nu merita atatia bani.
    Ultima modificare făcută de tutulup; 11.07.2013 la 19:49.

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Si eu am avut un Mercedes-Benz S-Class S320 LWB 4DR Sedan .am avut unele probleme cu el .tare m-am mai chinuit pana l-am dat .
    nu vad o solutie decat daca iei o piesa originala, o poti gasi si mai ieftina, 100euro mi se pare cam mult .cauta pe la dezmembrari poate gasesti ...nu promit nimic dar incerc sa te ajut eu . ...

  5. #5
    Data înscrierii
    10.07.2013
    Posturi
    3
    Sunt din Suceava. pe aici la dezmembrari toti vor 100 de euro. M-am gandit sa iau de pe e-bay, dar acolo sunt numai chinezarii si nu merita. dar nu se poate face un montaj care sa inlocuiasca aceasta piesa? Sa mearga macar in 2 trepe jumate/maxim din putere. pot sa fac o schita exact cum vine montata si alimentata piesa. Poate reuseste cineva sa ma ajute.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro