Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 26 din 26

Subiect: Tv digilogic sasiu11 ak36 a15

  1. #21
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    da. am inteles .am sa verific neaparat prin av ,pana la urma . aveti dreptate .

  2. #22
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Baga un DVD,ceva pe scart ,si verifica, deoarece AV ul si FIF ul,lucreaza pe norme de frecvente diferite,trebuie verificat. Pina la urma aplicind in circuitul modulelor metoda eliminarii,ajungi la zona defecta, s au zona in care se gaseste defectul.Bafta.

  3. #23
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    buna ziua . imi cer scuze ca raspund asa de greu la post. in legatura cu av-ul; am verificat si merge normal doar un gajait nesuparator pe audio are . si da, se poate regla luminozitatea contrastul si culorile normal fara probleme .deci pe av nu prezinta probleme. acum cred ca mam impotmolit si nu mai stiu unde sa mai verific .poate o sugestie ceva de la dumneavoastra miar fi de folos . va multumesc.

  4. #24
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    In cazul acesta semnalul videocomplex este diminuat,pe lantul de prelucrare := Frecventa intermediara /selector de canale,pentru aceasta, va este m-ai mult decit necesar un generator de semnal,pentru "sapaturi".Atita timp cit imaginea este diminuata,decodorul de culoare NU intra in parametrii pentru a stabili culorile.Cred ca este vorba de vre-un tranzistor in unul din ce-le doua module FI--- Sel.canale).Si curatati bine aceasta zona, cu alcol industrial,dupa care uscati zona cu un fion de par,nu cumva sa fii intrat pe acolo vre-un soricel,sa se fii urinat pe acolo.Am intilnit multe asemenea cazuri.Incet si cu atentie.Va doresc succes.

  5. #25
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    multumesc pt. sugestie . stiu macar acum cam pe unde sa fac masuratorile. ca sa nu umblu ca bezmeticul prin tot tv-ul. multumesc inca odata.

  6. #26
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Cu placere,sunt bucuros ca va pot ajuta,asa cum si eu am FOST ajutat de ceilalti colegi depanatori,uneori.In cazul de fata,asa cum am mentionat,din pinct de vedere logic,-defectul este situat:-(ca puncte de control)-intre borna de intrare a selectorului de canale si sosire in procesor (jungla). Ca sugestie, in lipsa generatoruliu de semnal m-ai exista o metoda prin care sa foloseste frecventa de 50 Hz a retelei electrice,ca semnal de verificare,prin intermediul unei sonde compusa dintr-un capacitor si o rezistenta,la care se poate obtine in virful sondei un curent de citiva miliamperi cu o tensiune de sub 1Volt si ca semnal o frecventa fixa de 50 Hz,dar nu stiu daca a-ti folosit vreo-data asa ceva si e c-am periculos,nu va fsatui so folositi daca nu a-ti m-ai facuto,am spus-o ca sugestie,(elementele si valorile sondei se gasesc in documentatii m-ai vechi,ca "tehnium" ).Spor la treaba va doresc.Pe ecran se pot vizualiza niste benzi late alb/negru pronuntat stabile pe orizontala daca baleajele lucreaza corect.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 29.10.2013 la 18:57.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro