Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Frana electromagnetica

  1. #1
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57

    Frana electromagnetica

    Bun gasit! pentru a alimenta o frana electromagnetica cu 100v cc la un motor electric asincron sunt suficiente doua diode redresoare?blocul de alimentare al franei este turnat in rasina este intrerupt nu mai am ce sa masor. ma gandesc ca daca pun o punte redresoare din tensiunea retelei imi va da undeva la 200v si ard si bobina franei.va multumesc pentru un eventual raspuns sau sugestie.o seara placuta domnule Dan .

  2. #2
    Cu o singura dioda ar fi redresare monoalternanta si ar fi normal 110V dar eu nu as risca sincer.

  3. #3
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    am incercat cu doua diode si nu a cuplat frana aveam cam 23v dupa diode. am legat un 3pm8 frana a cuplat si motorul a plecat. cred ca va functiona pentru ca pe frana este inscriptionat 100v cc 1a ,iar puntea duce 3a.tensiunea dupa punte este un pic ridicata,140 150v fara alimentarea motorului,ma gandesc ca ar mai fi necesara o rezistenta in serie cu frana.

  4. #4
    Daca consuma 1a se calculeaza rezistenta cu legea lui ohm.Va trebui sa aiba si ceva wataj.

  5. #5
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    domnule Dan am renuntat la puntea redresoare,deoarece frana se incalzea destul de repede alimentata la cei 140-145v si am pus doar doua diode 31df4(ultrarapide)dar am constatat ceva:tensiunea dupa diodele alimentate in gol este undeva la 101v iar dupa ce le leg la frana tensiunea cade la 25-30v,tensiune la care frana,normal ca nu poate anclansa .am schimbat diodele, nimic tot aceeasi treaba.ar trebui sa pun niste diode redresoare normale ceva gen 1n4007 dar as vrea sa pun ceva la 3-4amperi ,mai rezistente.

  6. #6
    Incearca cu 1N5408

  7. #7
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    am incercat si cu 1n5408 se comporta la fel.am pus un condensator de 10micro dar a crescut din nou tensiunea la 160v.

  8. #8
    Normal sa urce cu condensator.Nu-i fiabila iddea cu diodele asta e clar.Poate un stabilizator de tensiune dar la tensiunea asa mare e mai greu de facut.

  9. #9
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    blocul de comanda original al franei a fost turnat in rasina l am spart cumva si nu am gasit in el decat doua diode si niste varistori sau termistori de culoare albastra de pe care nu am putut citi nimic.problema este din conexiunea diodelor clar.

  10. #10
    Si daca o dioda din alea era zenner?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro