Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: XOR pe 64 biti

  1. #1
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    1

    XOR pe 64 biti

    Buna tuturor.

    Sunt cam nou pe acest forum si am o problema de "logica industriala"

    Am un utilaj care controleaza 64 electromagneti cu o frecventa de cuplare de 450 ori pe minut. Problema mea este ca nu am un sistem care sa supravegheze asupra corectitudinii efectuarii miscarilor masinii, asa ca imi da cateodata erori (din cauze mecanice).

    As dori sa contruiesc un sistem de supraveghere astfel:

    1. Am 64 intrari de la comanda celor 64 electromagneti (24V CC)
    2. Montez 64 senzori de proximitate (PNP-NO) care scot si ei 24V CC in momentul in care s-a efectuat lucrul mecanic de care sunt raspunzatori electromagnetii
    3. Un senzor de proximitate care semnaleaza pozitia in care trebuie sa se faca un XOR intre cele 64 intrari de la electromagneti si cele 64 intrari de la senzori

    Partea finala: daca una dintre intraile de la electromagnet e diferita de cea de la senzor, am nevoie sa aprinda un LED (care sa ramana aprins pentru a marca pozitia cu defect) si sa inchida un circuit NO (pentru a comanda oprirea utilajului - si acesta cu mentinere pana la RESET).
    Resetarea ma gandesc sa o fac manual, cu un buton de reset.

    Mentionez ca nu sunt de specialitate, meseria mea de baza e analist-programator.

    Astept cu nerabdare idei cat mai inovatoare
    Ultima modificare făcută de criscora; 02.06.2014 la 14:13.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Sincer nu ma pricep ...poate colegii....

  3. #3
    Eu cred ca ar trebui facut cu ceva controler treaba asta.Din pacate la programare nu ma pricep de loc.Cred ca si cu integrate logice s-ar putea face dar e de munca acolo.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro