Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Ce parere aveti despre vise si interpretarea lor?

  1. #1
    Data înscrierii
    15.01.2014
    Posturi
    3

    Ce parere aveti despre vise si interpretarea lor?

    De mai mult timp aveam in minte visul care se tot repeta o perioada, sunt aruncat peste un gard de cineva dar nu pot sa vad cine, si cad in gol. Se spune ca nu exista coincidente. Ce putem spune despre vise si semnificatiile lor? Sunt pe bune sau au legatura cu viata noastra reala? Exista explicatii cu privire la visele din timpul noptii si de ce visam ceva anume? Sunt curioasa de parerile voastre.
    Ultima modificare făcută de apaxtc; 06.06.2014 la 17:27.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Visul este limbajul sufletului . Ce le mai vechi popoare s-au ocupat cu talmacirea viselor. Dintre acestea au fost si Babilonienii, Egiptenii, Fenicienii si alte popoare. In evul mediu, fiecare fiinta isi avea astrologul ei.
    Originea viselor este necunoscuta si, daca nu le retinem, le pierdem, ramanand astfel mai saraci cu o amintire sau cu anumite indicii care ne-ar fi putut ajuta sa ne rezolvam mai bine problemele din viata de zi cu zi.
    Cei mai multi oameni, care lucreaza cu viele lor, au aflat ca visurile sunt pline de semnificatii pentru ei. Visurile sunt folositoare pentru a invata mai multe despre sentimentele , gandurile, comportamentul, motivele, valorile celui care le-a visat. Multi descopera prin semnificatia viselor sau talmacirea viselor ca ele ii pot ajuta in rezolvarea problemelor pe care le au. Mai mult, artistii, scriitorii si oamenii de stiinta sunt adesea inspirati de visurile lor.
    Un asemenea dictionar este rezultatul imaginatiilor vizionare a oamenilor carismatici care de-a lungul timpului au interpretat visele comparand versiunile emise cu realitatea imediata.
    Ce ne transmit visele? Mitropolitul Hierotheos Vlachos spune ca insusirile visurilor arata starea in care ne gasim, daca suntem robi ai patimilor, robi ai diavolului sau robi ai lui Dumnezeu. Visele dezvaluie sanatatea sau boala noastra.
    Mai multe detalii despre interpretarea viselor se gasesc pe net

  3. #3
    Data înscrierii
    15.01.2014
    Posturi
    3
    Foarte frumos raspuns! Multumesc. Asa este, stiam ca din cele mai vechi timpuri visele au fost interpetate in diferite moduri si, intr-adevar, atat comportamentul nostru constient cat si visele ascunse in inconstient sunt rezultat al eu-lui nostru. Eu am gasit niste radacini ale viselor si semnificatii aici, pe dreamgeek.ro. Am ramas placut surprinsa referitor la cat de explicite si detaliate sunt informatiile. Eu ma bucur de ce am citit.
    Ultima modificare făcută de apaxtc; 10.06.2014 la 17:25.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro