Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Defectiune redresor electronic auto 220/12v-4A.Cu operationalul LM 358.

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588

    Defectiune redresor electronic auto 220/12v-4A.Cu operationalul LM 358.

    Va salut cu respect dragi colegi. Redresorul are o capacitate minima de incarcare 20A/ora.Semnalizarea incarcarii prin leduri. Dotat cu amplificatorul operational dual LM 358 P.Redresorul este dotat cu un PTC, in schema de functionare,dar cred ca au cazut clestii <bornele>in scurt si din cauza socului s a dus operationalul LM 358P,nemai functionind ledurile de afisare a in carcarii. Intrebarea este,daca pot inlocuii LM 358 de exemplu cu amplif.operational beta A 741 cu 4 pini bineinteles prin schimbarea pinilor s au altceva, cunoscind detaschetul la ambele operationale LM 358 si beta A741, deoarece pe timpul <timpurile >astea de iarna, am mare nevoie de el.Multumesc.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 26.01.2014 la 12:01.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Va salut si eu domnule ion mechenici pe 2014; [ chiar ma intrebam ce sa intimplat de nu mai intrati pe forumul nostru].. in legatura cu acest redresor ,daca ati avea schema si ati putea sa o postati ,am vedea daca se poate face aceasta modificare intre cele doua c.i..........

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Produsele astea din afara nu au scheme,dupa cum stiti,dar eu schema am sco-so la creion, si nu reusesc s o descarc de pe tel. pe leptop,nici prin cablu nici prin Bluetooth,trebue sa fac rost de un suport adaptor de card.(Cu intratul pe forum,am fost in revizie tehnica,din cauza unei raceli,stati linistit ca nu va parasesc ,nu vreau sa dau coltul,de la virsta asta,i ar eu ma despart greu de prietenii si colegii mei).M ai vb.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 30.03.2014 la 18:05.

  4. #4
    LM358 se gaseste deci eu sunt de parere ca tot originalul e mai ok acolo.

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Fotogr.0412.jpgFotogr.0409.jpgAsa este,redresorul incarca dar nu m ai are sistemul vizual prin leduri de control al incarcarii,m ai astept pina se va face timpul m ai bun pentru a putea merge sa l cumpar. Am reusit sa atasez si o poza si schema de functionare.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 29.01.2014 la 16:39.

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    Fotogr.0412.jpgFotogr.0409.jpgAsa este,redresorul incarca dar nu m ai are sistemul vizual prin leduri de control al incarcarii,m ai astept pina se va face timpul m ai bun pentru a putea merge sa l cumpar. Am reusit sa atasez si o poza si schema de functionare.
    ///Am gasit aplificatorul operational dual LM 358 N si l-am inlocuit,totul a intrat in normal redresorul functioneazal ca inainte cu afisarea incarcarii bateriei controlata.Subiectul este inchis.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 03.03.2014 la 17:57.

  7. #7
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Bine ca sa rezolvat..

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro