Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Instalatie electrica ATV

  1. #1
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160

    Instalatie electrica ATV

    Am un PTATV 90 si am o problema cu instalatia electrica ,imi lipseste firul rosu ala cu siguranta care vine dela baterie pe borna plus si nu stiu unde merge, ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ? s-au cu o schema ma intereseaza numai unde sal leg in ce loc vine .

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Am un PTATV 90
    sincer nu stiu ce este ....??????

  3. #3
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Daca nu se explica corect despre ce este vorba ,cum sa -ti dai seama ce o fi ,dupa mine cred ca este scuter[motocicleta] ...

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    [Poate ATV]. -Depisteaza BOBINA DE ANCLANSARE DEMAROR,aceasta are 2(doua)borne,de curenti tari cu doua suruburi pt.fire groase,-intrare in ea de la +baterie, si -iesire catre electromotor,vezi ca acolo i-ti lipseste firul ROSU cu siguranta,ce vine de la + baterie.S-auzim de bine.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.06.2014 la 22:37.

  5. #5
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    cred ca aceasta este ,dar firele groase rosii le am ,unu vine dela baterie + si intra in ia si unul iasa si merge la electromotor ,dar problema mea este ca nu am firul celalt rosu un pic mai suptire ce are pe iel o siguranta ,ce este legat tot la baterie pe borna +. Ala vreau sa aflu unde merge .Atașament 1136

  6. #6
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    Scuze nu vam spus ce motor este e un motor de 90 cc de ATV.

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Bobina din interiorul demarorului are doua capete. Unul care e dat la "masa",si unul "cald"adica+.I-al pe ce-l cald+ de la bobina(demaror)si da cu el la masa, cu (borna+ si - pe baterie puse),trebuie sa-ti anclanseze bobina demarorului si in acela-si timp electromotorul.-Dupa care firul il duci la butonul de "START,al ATV-ului.OK?"- Am sorry, dar fara masuratori NU se poate...Eu ti-am dat ideile de principiu,functionale.Daca ar fii pe mina me-a a-si face si o tura cu el ca la mama lui.-S-auzim de bine.-Nu te sup.Danutz. Tine-ma la curent cu orice miscare,ca trebuie sa-l faci.M-ai VB. si s-auzim de bine.-Eram sa uit pe final; Nu ma intereseaza capacitatea motorului ATV-ului,si la tractor,si alte asemenea masinarii, comanda de "START"e la fel.-Cu exceptia celor cu "card" s-au cu "cod pin",compiuterizate.Acolo e alta mincare de peste.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 02.07.2014 la 00:33.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    multumesc mult de sfat am rezolvat problema cu firul care ami lipsea ,ami trebuia firul rosu+ cu siguranta ce vine legat cu + sul de la baterie si pleaca in releul de incarcare tot pe +.Va multumesc .

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Bine ca ai rezolvat-o, -dar ai grija,nu-ti pune mintea cu "caii putere",ca s-ar putea ca acestia sa dea cu picioarele. (A fost o metafora) - "S-auzim de bine"
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.06.2014 la 20:40.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro