LOVITURĂ pentru Huidu şi “Cīrcotaşi”! Ce se īntāmplă?




Şerban Huidu a postat recent pe blog un mesaj īn care le explică fanilor motivul pentru care Găinuşă, Dezbrăcatu şi Mistreţu au renunţat la emisiunea Cronica Cārcotaşilor. Astfel, cei trei vor produce o nouă emisiune pe Prima TV.
“Zile acestea am aflat ce se intampla exact! Misu Gainusa, Dezbracatu si Mistretu vor cladi o noua echipa in cadrul Primatv, care va produce o emisiune mult mai apropiata de viziunea lor asupra unui show de televiziune! Nu pot decat sa le tin pumnii, sa arate ce am invatat impreuna in acesti ani si nu e nici o urma de ironie cand spun asta. Voi fi primul telespectator al noului produs si voi avea emotii asa cum vor avea si ei! In ceea ce priveste cronica se contureaza deja primele actiuni dupa socul de saptamna trecuta! Emisiunea se va orienta si catre un public mai tanar,va incerca sa scape de unele clisee si de manierism! Daca vom reusi voi decideti! Vacanta frumoasa si bucurati-va de soare”, a scris Serban Huidu pe blog.

Octavian Păscuț a explicat motivul plecării de la Cronica Cīrcotaşilor pe contul lui de Facebook.
“Asa cum s-a anuntat si in ziare, mai devreme decat ma asteptam, am hotarat sa ma retrag din proiectul Cronica Carcotasilor si sa incep un altul, alaturi de Misu si Dezbra. Imi pare rau ca, in ultimele ore, evenimentele s-au precipitat si lucrurile nu au decurs asa cum mi-as fi dorit dar e ca intr-o poveste de dragoste care din pacate se termina. Au fost momente cand am iubit ca un nebun si am crezut orbeste in nebunia asta frumoasa care se numeste Cronica Carcotasilor si am fost loial pana in ultimul moment. Nu plec trantind usa si nu port pica nimanui dar faptul ca am fost unul dintre fondatorii (“membru’ cooptat”, am fost corectat) emisiunii imi da dreptul sa ma retrag cand si cum vreau eu. Va cer doar sa nu ma judecati gresit pentru ca mi-a fost ffff greu sa iau decizia asta chiar daca am ranit sentimente. Vă mulţumesc”, a scris Mistreţu’.

Mihai Găinuşă a anunţat că pleacă de la emisiunea Cronica Cārcotaşilor, după 14 ani. Găinuşă a lăsat de īnţeles că pleacă din cauza lui Şerban Huidu, producătorul şi cel care deţine brandul Cronica Cārcotaşilor. Pe lngă Mişu Găinuşă a părăsit echipa şi Dezbrăcatu.
Replica lui Şerban Huidu a venit tot pe Facebook. “Am trait ieri si azi unele dintre cele mai amare zile ale vietii mele! Mihai Gainusa si Dezbracatu’ au ales in fata tuturor colegilor sa paraseasca echipa Cronicii in care citez: “nu se mai regaseau”! Probabil vor urma si altii sau nu… Raman anii de munca, ideea si o emisiune care incearca sa mearga mai departe! Daca va reusi voi decideti! Le multumesc in numele tuturor colegilor (nu putini si nu atat de vizuali) pentru ce au facut si pentru anii frumosi petrecuti impreuna si le urez succes!”, a scris Şerban Huidu, care a postat şi o fotografie din vremurile de īnceput ale Cronicii Cārcotaşilor.