RDS-RCS blocheaza telefoanele 2G in Digi Mobil




Zilele astea multi posesori de telefoane 2G au primit mesajul pe care il veti vedea mai jos si care spune ca RDS-RCS nu considera telefoanele 2G compatibile cu reteaua lor Digi Mobil, urmand sa le restrictioneze.

Stimate Client, avand in vedere ca reteaua Digi mobila este o retea exclusiv 3G, in cateva zile serviciul Digi Mobil va fi disponibil doar folosind un telefon 3G. Utilizarea serviciului cu un telefon tip 2G/GSM numai in roaming national nu este permisa, nefiind compatibila cu rețeaua 3G RCS&RDS. Echipa Digi
De ce se intampla asta?

Probabil au ajuns la un numar mare de abonati si si-au dat seama ca roaming-ul national cu Vodafone nu mai e atat de ieftin cu multi clienti care folosesc doar 2G. Atunci cand un telefon foloseste 2G in Digi Mobil se va conecta automat la reteaua Vodafone – Digi Mobil R.
Vor sa vanda mai multe telefoane 3G, telefoane pe care le aduc cu greu, dupa spusele multor persoane.
Este corect sa se intample asta?

Teoretic, da, pentru ca e normal sa folosesti un telefon compatibil cu reteaua in care esti si sa nu incerci sa le faci zile grele si costuri aiurea.

Practic, atat timp cat la abonare nimeni nu a spus nimanui ca daca vei avea un telefon 2G nu il vei mai putea folosi peste un scurt timp face demersul mai putin corect. Mi-am facut si eu un abonament Digi Mobil Nelimitat, cu portare de numar, si nimeni nu m-a atentionat verbal de acest aspect. Bine, la mine nu e cazul unui telefon 2G, insa vanzatorul trebuia totusi sa-mi spuna.

Ce se va intampla mai departe?

Pai, mai nimic important. Unii probabil vor merge la ANPC, altii isi vor cumpara telefoane compatibile 3G, care nu sunt neaparat smartphone-uri si care la RDS-RCS in oferta pleaca de la 113 RON, pentru un Digi P202. Un smartphone pleaca de la 250 RON, nu e chiar un capat de tara.