Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 13 din 13

Subiect: invertor

  1. #11
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156
    Ok credeti-ma ca nu il cuplez la retea pentru ca el functioneaza bine si daca proprietarul doreste sa faca asta este problema lui dar eu tot as fi vrut sa vad schema lui electronica sa vad cum functioneaza cu adevarat .

  2. #12
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu detin schema la invertor,asi posta-o cu mare placere.,stiti foarte bine ca la majoritatea produselor din afara nu dau schema electrica din considerente obiective. (fiindu-le frica sa nu le fure careva cascavalul). -O seara buna.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 19.08.2014 la 19:24.

  3. #13
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de dan08 Vezi post
    Va rog foarte mult sa ma scuzati nu vreau sa va contrazic cu nimic sa va supere dar frecventa o dau toate generatoarele cuplate in sistem, trebuie sa se sincronizeze perfect.In ceea ce priveste ploturile transformatoarelor eu am facut revizii la trafo de 110/20 kv din toate statiile din jud.Arad si este vorba de reglarea tensiunii si nu a frecventei,daca la o anumita ora apare undeva un consum mai mare si scade tensiunea de 20kv atunci intra in functie si comutatorul de ploturi care se poate actiona manual sau automat.Frecventa retelei se poate modifica doar din turatia tuturor generatoarelor,cedeti-ma am lucrat cu un generator de 12MW si pot spune ce inseamna sa duci generatorul in sincronism cu sistemul, se putea face si manual cu finete si cu REH-ul regulatorul electro hidraulic,nu stiu daca ati vazut un generator cuplat la sistem fara sa fie perfect sincron.Va rog sa ma scuzati nu as vrea sa va supar.Generatorul l-am reparat si functioneaza asa cum suntem de acord amandoi,inca o data multe multumiri.
    <Nota>Privind echilibrul parametrilor calitativi in retele,statii de conexiuni si distributie in unitatile energetice.-Factori ce determina dezechilibrul parametrilor calitativi in retele datorita SARCINII;-dezechilibrul puterilor in retea (P.rect.) fata de P.act. fapt ce modifica pe "diagrama de echilibru cele 2 axe;Axa Curentului (I) si Axa tens.(U).Semiperioadele sinusoidalei dintre cele doua axe,adica (Frecventa standardizata de 50 de semiperioade/sec.).-Pentru aceasta in conformitate cu PE 102/1986 normativ pentru instalatii,statii de conexiuni si distributie in unitati energetice,pentru inbunatatirea factorului de putere si aducerea in parametrii nominali calitativi a distributiei energiei electrice;-sunt prevazute baterii de condensatoare SUNT (de la Sina) in curent alternativ.Aceste baterii de condesatoare sunt montate,tocmai pt.aducerea in parametrii,puteri,energii frecventa..M-ai precis,(P.reactiva tinde intodeauna spre dezechilibru,NU si ce-a Activa),asta spun studiile de specialitate in domeniu,asta spun si eu, prin aceasta,aducind in parametrii calitativi si "semiperioadele pulsatorii"din retea,adica FRECFENTA in (Hz)eliminind in felul acesta armonicile si stabilizind frecventa la forma ei initiala de la plecarea din generator,(generatoare)(50Hz).S-auzim de bine.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 17.09.2017 la 17:53.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro