Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Phlips 21pv375/58/z12 aa +vcr

  1. #1
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170

    Phlips 21pv375/58/z12 aa +vcr

    Buna ziua. am o problema la acest tv . cand mut din telecomanda tv.ul din av .pe selectorul de canale dispare sunetul din av. eu folosesc televiziune de la romtelecom. dupa vreo cateva ore sunetul apare.deranjamentul apare doar cand mut tv-ul din modul av. in modul selector de canale ,pt antena normala . sa fie din decodor sau din tv. problema? o sugestie ceva. multumesc

  2. #2
    Nu prea inteleg dar daca TVul e trecut din AV pe TV nu-i normal sa se opreasca sunetul din AV?Cu un DVD sau alta sursa externa ai verificat?

  3. #3
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    e normal sa se opreasca sunetul din av. cand se trece pe tv. cred ca am omis sa specific ca in momentul cand revin in av. atunci sunetul dispare si reapare dupa mult timp. pentru modul av. folosesc un decodor tv. de la romtelecom sau telekom cum e acum. si ca sa ma conving ca problema e din tv. am folosit alt tv. cu acelasi decodor ca si pana acum . deci folosesc acelasi decodor numai ca pe alt tv si sunetul si imaginea e ok. finalul audio e ok. ca in difuzor se aude acel fasait specific unui final audio care lucreaza normal . cred ca pe calea audio semnalul undeva se taie ca sa zic asa.semnalul audio-video de la decodor se face prin scart la tv..scuze ca nu mam exprimat corect prima data . nu vreau sa intervin in tv. asa cu ochii inchisi. o parere miar fi de folos. multumesc.

  4. #4
    Da atunci poate fi comutatorul AV din TV defect.

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Prin selectorul Tv,canalele din FIF calea de sunet e pe frecventa de 6,5Mhz.I-ar canalele din UIF/UHF sunt in 5,5Mhz.-A-ti incercat sa selectati din meniul Tv,norma de sunet pe selectorul de canale si de asemenea norma de sunet pe AV ? Daca intra imediat sunetul si pe o norma si pe cealalta?
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.09.2014 la 19:05.

  6. #6
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    sa selectez din meniul tv. norma av. cat si cea din selectorul de canale nu am incercat.dar daca sunetul intra in ambele norme de frecvente cum ati specificat care ar putea fi buba ce sa putut deranja? si f. posibil sa fie si din comutatorul av. asa cum a specificat si domnul dan cod. deci posibile doua bube . numai ca eu nu cunosc unde ar putea fi acel comutator av, sau din ce e compus . dar inainte de interveni in tv. am sa incerc varianta domnului ion mechenici.multumesc pt.sprijin. voi reveni

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu D-le Krystofor,nu sunt doua "bube",e doar una, "comutatorul AV din TV defect" (l-am citat pe colegul Dan cod).Dar pt aceasta trebuiesc facute verificari.-In nici un caz, nu va ginditi la un comutator mecanic cu translatie s-au m-ai stiu eu cum.-Va m-ai dau un indiciu:-I-a ginditiva cum se poate trece in mod automat de pe norma de sunet cu frecventa de 6,5Mhz,-in norma de sunet cu frecventa de 5,5Mhz? Functia "comutatorului" este de a culege frecventa de 6,5 si respectiv 5,5Mhz de pe aceste doua {filtre},frecventa necesara preanplificatorului si respectiv anplificatorului final de audiofrecventa si difuzor.-Acum va dati seama unde este situat si din ce e conpus acest misterios "conutator"?=Hai curaj,luati o schema si vedeti unde se inpart frecventele in calea de prelucrare a sunetului Tv.Bafta.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 25.09.2014 la 19:31.

  8. #8
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    multumesc pentru sfat, acum am priceput despre ce e vorba. cat despre curaj ... nu duc lipsa . am luat-o sub forma de gluma . ok am sa ma apuc de studiat schema si sa trec la fapte. inca o data va multumesc domnilor .

  9. #9
    Data înscrierii
    09.05.2014
    Posturi
    179
    de ce nu folositi risaiverul direct pe un pr in banda uhf fara sa mai comutati tv-av

  10. #10
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    ideia nu e rea . problema e ca nu am telecomanda originala a tv-ului si nu pot intra in meniul tv-ului sa caut canalul cu frecventa care sa se sincronizeze cu risaiverul in cauza cum am mai spus, cred, risaiverul e de la dolce telekom. si da se poate cred ca se poate face smecheria . am sa inerc si varianta asta . merci. dupa ce gasesc telecomanda tv-ului ,pentru ca nici manual nu pot sa fac comenzile ca butoanele frontale a tv-ului sant blocate pt. copii.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro