Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Conexiuni mufa XLR 4pini la incarcator 36 V Li-Ion

  1. #1
    Data înscrierii
    01.10.2014
    Posturi
    5

    Question Conexiuni mufa XLR 4pini la incarcator 36 V Li-Ion

    Salut!

    Apelez la priceperea voastra pentru a ma ajuta intr-o conectare corecta a firelor in secundar la un incarcator de 36 V pentru bicicleta electrica.
    Nu am gasit incarcator original inca si m-am decis sa iau unul asemanator.
    Am cumparat unul de 36 v 2A care scoate in secundar tot 42 V ca si originalul ,care are amperajul mai mare ,respectiv 3 A.
    Prima intrebare: daca conexiunile ar fi corecte, ar putea functiona cu 2 A in loc de 3 A?
    Eu cred ca da ,doar timpul de incarcare se va majora... Corectati -ma ,va rog daca gresesc!


    O doua intrebare : mufa din cei trei pini activi ,respectiv 4,3 si 1 dupa cum m-am priceput sa masor eu, reprezinta un plus si doua minusuri .
    Cadere de tensiune la baterie in mufa mama este doar pe pinii 4 si 3.
    Am vazut la cineva un incarcator mai deosebit( o sursa care avea cate 3 posibilitati de conectare la plus si la minus in secundar).
    Aceasta persoana reusise sa incarce acumulatorul (identic cu al meu) legind de la una din cele doua borne de minus libere un fir care s-a conectat la pinul 1 in mufa mama si a reusit sa incarce. Nu stiu daca incarcatorul acela era litiu -ion! Nu scria nimic pe el.Ce am observat ca la incarcarea full , s-a decuplat automat.
    Si intrebarea; Daca eu la incarcatorul meu am doua fire ,un plus si un minus , care le voi conecta la pinii 4 si 3 , e gresit daca de la singurul fir de minus sa fac o punte si sa cositoresc un fir de la pinul 3 la pinul1? astfel avind minus si pe pinul 1.
    Probabil minusul acela are rolul de a decupla incarcarea bateriei in momentul cind este full.

    P.S In atasament este diagrama cu pinii mufei tata .

    XLR 4.jpg

    Astept sfaturi!
    Ultima modificare făcută de dragon; 02.10.2014 la 00:05.

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    In primul rand trebuie verificat cat curent ia (A )la incarcare cand bateriile sunt descarcate ,posibil incarcatorul sa fie sub dimensionat ( 2A sa fie prea putin ) iti vei da seama daca incarcatorul se incalzeste .in rest nu prea ma pricep cand va intra colegii iti va da mai multe detalii ...

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pe pinii 1,2,3,4,din diagrama ce culori au firele? Atit pe mufa mama cit si la mufa tata? Deoarece sunt culori distincte pt.polul (+) si sunt culori distincte pt polul (-).Lucrul acesta trebuie stiut inainte de a va apuca sa faceti ace-a punte. Incarcatorul ar putea functiona si cu 2A in loc de 3A dupa cum spuneti si nu gresiti,daca bateria e buna,lungindu-se un pic tinpul de incarcare.Nici o baterie nu se incarca cu acela-si curent cit scrie pe ia. Dar bateria citi (Ah)amperi/ora are?Ce scrie pe ia? Pt.a va da seama daca bateria m-ai e buna,Inseriati 3 becuri de 12v de far de masina,ex.de la (dacie)12v x 3 =36v si vedeti daca m-ai are "viata-n ia".Deoarece e posibil ca unul s-au m-ai multi elementi din ia sa fie "cazuti".
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.03.2021 la 13:05.

  4. #4
    Data înscrierii
    01.10.2014
    Posturi
    5
    Incarcatorul original nu-l am, dar in spatele mufei mama sint urmatoarele culori si numere:Negru la pinul 4 , rosu la pinul 3 si alb la pinul 1 .Pinul 2 este liber.
    Mi-a mai confirmat cineva faptul ca daca incarcatorul scoate 2A in loc de 3 A cit scoate originalul, o sa se majoreze durata incarcarii.
    Ramine de stabilit cum se vor face conexiunile la mufa tata a incarcatorului astfel ca bateria sa se incarce.
    Cel mai greu lucru este sa gasim corespondent pentru firul alb.....din ceea ce scoate incarcatorul; probabil , tot minus se va cositori si la pinul 1.
    Din ceea ce am vazut acum doua zile la un prieten care are aceeasi baterie de 36 V 15 Ah , reusise sa incarce cu un plus de la 36 V, un minus de la 36 V si inca un minus luat tot de 36V(rigleta cu 3 borne de minus si 3 de plus) si chiar am fost de fata cind bateria se incarcase full si se decuplase incarcarea!

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Daca procedati cu atentie,nu e greu de loc. -Pinul 3 dupa culoare originala (rosu) cred, ca e (+),trebuie verificat cu un aparat de masura,pe domeniul (Volti curent continuu) si vazut daca intre pin 3(rosu) si pin 4(negru) apare ceva tensiune,daca apare pin 4 (negru) e (-) minusul. In cazul acesta se face o punte cu un conductor izolat multifilar din cupru de acei-asi dimensiune,intre pinul (1) (alb),[ATENTIE]si un "consumator" fiind 3 becuri de far de masina de 12volti/45/55W inseriate pt.a ajunge la tens.de 36 de volti si pinul 3(rosu). Procedeul acesta facindu-l eliminati riscul vreunui scurt in instalatie si protejarea incarcatorului de o eventuala greseala.Daca constatati ca incarcarea incepe cit de cit,dar firav,eliminati becurile si faceti puntea direct.>>>Daca nu merge schinbati puntea asa cum e cu becurile de la pinul 3(rosu) la pinul 4(negru).-In una din cele doua variante trebuie sa mearga.-Dupa ce a-ti vazut ca in "una" din cele doua variante merge in varianta aceia faceti puntea direct. In cazul in care bateria e descarcata,becurile or sa se aprinda ceva m-ai tare,cu cit bateria incepe sa ia curent, intensitatea luminoasa a becurilor incepe sa scada. Dupa ce a-ti ales firele corect,eliminati becurile de pe punte. Procedati cu atentie si va doresc bafta.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.10.2014 la 21:23.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro