Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Sursa in comutatie pentru incarcare acumulatori Li-Ion?

  1. #1
    Data înscrierii
    01.10.2014
    Posturi
    5

    Question Sursa in comutatie pentru incarcare acumulatori Li-Ion?

    Vin si eu cu o intrebare legata de sursele in comutatie; pot inlocui cu succes incarcatorul specific acumulatorilor Li-Ion?
    As vrea sa stiu sigur ,fiindca acumulatorul meu de 36 V costa mult( ~700 euro) si nu as vrea sa risc!
    Daca se pot folosi in siguranta, imi puteti recomanda o sursa care scoate 36 V la un pret accesibil?
    Multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Sincer nu stiu ce sfat sa iti dau ,doar cineva care se ocupa cu asa ceva ..un service in domeniu ...Sorry

  3. #3
    Data înscrierii
    12.02.2015
    Posturi
    7
    Nu poti pune o sursa de 36V in paralel cu acumulatorul. Acesta va exploda. Acumulatoarele se incarca de regula cu current constant nu cu tensiune constanta. Cam a - 10 - a parte din capacitatea acumulatorului. Se poate si forta incarcarea cu un current mult mai mare pentru scurtarea timpului dar se folosesc circuite ce monitorizeaza temperatura acumulatorului si atunci cand se incinge, micsoreaza curentul. Dar o incarcare fortata astfe micsoreaza mult viata acumulatorului si numarul de cicluri incarcare - descarcare.

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Cum a specificat colegul daca nu vei folosi o sursa adegvata tipului de acumulator,si vei folosi ceva improvizat vei scurta viata acumulatorului ,deci nu te sfatuiesc ...

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro