Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 25

Subiect: Semnal slab TV

  1. #11
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Buna ziua

    Sasiul televizorului este PT92.

    Modelul televizorului este NEI N21S4X (culoare gri).

    Multumesc.

  2. #12
    Ar trebui intrat in service și văzut dacă reglajul RAA influenteaza

  3. #13
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    o sugestie .daca ai o antena de camera .dai o scanare automata si vezi daca prinzi analog tvr1 .

  4. #14
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    L-am dus la service la Targu-Mures si l-am conectat acolo (semnal de la RCS) acolo merge mai bine pe UHF dar cele de la sfarsit Ch 50 in sus si acolo incepeau sa vada pureci cum s-ar spune. L-am dus la un service l-au conectat si tot asa. Apoi au mai umblat la mufa de la antena si a inceput sa vada ok pe toate canalele. Nu au vrut sa il mai i-a in service ca au zis ca e ok. L-au pus la alt cablu iar nu mai mergea ok pe ultimele, au verificat ecranajul, parea ok. Atunci am cazut de acord cu ei ca probabil este vreo problema cu o lipitura ceva in interior si l-au preluat pentru investigatii. Cand am mers sa-l scot mi-au aratat, mergea ok pe toate canalele. L-am dus acolo unde stau in chirie si l-am conectat iar la semnal de la RCS si iar ultimele programe mergeau cu pureci. Apoi uitandu-ma mai atent am observat ca merge perfect pe toate daca mufa de la antena nu este introdusa de tot. L-am adus acasa unde nu am semnalul de la RCS ci de la o firma din asta mai mica si tot la fel. Pe UHF face niste pureci de abia distingi ce e acolo, unele vad alb-negru, asa de prost merg. Ce este pe VHF merge perfect peste tot. Am inteles ca este mai slab semnalul la mine acasa ca nu am RCS dar celelalte televizoare merg destul de bine si pe UHF (aceptabil) indiferent de cablul la care le conectez. Le-am zis celor de la service ca la mine acasa tot asa merge si au zis ca e normal ca unele televizoare sa fie mai slabe in semnal decat altele.
    Concluzie: Acest televizor este mult mai slab in semnal decat celelate doua pe care le am si cum creste frecventa se vede tot mai tare diferenta fata de celelalte doua televizoare.
    Aveti idee care componenta interna face diferenta fata de celelalte televizoare?

    Multumesc.
    Ultima modificare făcută de Nelu Pop; 06.05.2017 la 09:46.

  5. #15
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Cand aveam antena TVR 1 mergea cel mai bine. Era transmis pe VHF-3.
    ProTV Targu-Mures era transmis pe Ch 53 (UHF) la celalalt televizor mergea cu pureci, acesta nici macar nu-l mirosea.
    Atunci credeam ca este problema din semanalul terestru de la antene.
    Dar acum pe cablu am sigur aceeasi intensitate a semnalului si diferenta e mai mult decat vizibila pe UHF.
    Ultima modificare făcută de Nelu Pop; 06.05.2017 la 09:50.

  6. #16
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Este posibil ca acest tv sa fie mai slab in semnal .dar ar fi si alta varianta ,intreaba la firma de cablu daca pe cablu transmit semnal digital .in acest caz iti iei un decodor digital si gata toate canalele le vei prinde bine

  7. #17
    Data înscrierii
    29.04.2017
    Posturi
    11
    Firma e din asta mai micuta, si numai analog transmite, de aceea am incercat sa repar acest TV pentru parintii mei.
    Din pacate nimeni nu poate sa-mi spuna exact de unde provine problema aceasta legata de semnal .

  8. #18
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Citat Postat în original de Nelu Pop Vezi post
    Firma e din asta mai micuta, si numai analog transmite, de aceea am incercat sa repar acest TV pentru parintii mei.
    Din pacate nimeni nu poate sa-mi spuna exact de unde provine problema aceasta legata de semnal .
    Din pacate aici se da sfaturi in general.problema ta este mai complexa . trebuie verificat nivelul semnalului la intrare ,eventual inlocuit selectorul cu altul etc dar investitia nu merita
    inca un sfat ,renunti la cablu si faci un abonament la Digi Sat abonament baza costa in jur la 25 lei ,iar echipamentul il dau astea in custodie fara cost suplimenta .vin si iti monteaza ligheanul ei ..alta solutie nu exista ,decat inlocuit tv-ul sau un abonament la Digi sau Telekom (satelit )

  9. #19
    Am spus trebuie văzut din service reglajul RAA.

  10. #20
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Citat Postat în original de dan cod Vezi post
    Am spus trebuie văzut din service reglajul RAA.
    Pai a fost la Service ai impresia ca aia nu a umblat la semireglabil ( raa ) sa cheme un meseria la locatia unde are semnalul slab in rest discutam discutii .eu i-am dat un sfat mai mult de atat ???n

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro