Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Montaj LED UV...probleme alimentare

  1. #1
    Data înscrierii
    06.05.2017
    Posturi
    3

    Montaj LED UV...probleme alimentare

    Salutare tuturor


    Construiesc o lampa UV, am tot ce imi trebuie mai putin solutie la problema alimentarii
    Adica, LED-urile mele sunt de 3W, DC Forward Voltage:3.9V~4.5V Forward Current: 700mA.
    Intrebare: cum alimentez un panou de 15 LED-uri ? La volti e evident insa ca si amperi cum fac, cati amperi pot sa ii dau ?
    Alta intrebare: le leg in serie sau paralel ?
    Si inca o intrebare: daca am un traf de 12v...cum il pot adapta pt 4,5V (ce rezistenta folosesc) ?


    Multumesc anticipat pt raspunsuri

  2. #2
    Merge cu traful ăla zic eu ,legi 3 in serie și faci 5 grupuri din astea și legi grupurile in paralel.La fiecare grup pui rezistenta de limitare a curentului.

  3. #3
    Data înscrierii
    06.05.2017
    Posturi
    3

    info

    Citat Postat în original de dan cod Vezi post
    Merge cu traful ăla zic eu ,legi 3 in serie și faci 5 grupuri din astea și legi grupurile in paralel.La fiecare grup pui rezistenta de limitare a curentului.
    Bun, dar ce rezistenta folosesc ?

  4. #4
    Astea se calculează în funcție de ce curent vrei sa dai ledului.

  5. #5
    Data înscrierii
    06.05.2017
    Posturi
    3
    4,5v vreau sa ii dau

  6. #6
    Aia e tensiune nu curent

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Hai sa-ti incep eu ecuatia ; - Pai daca seria de 3 Leduri (asa cum ti-a spus Dan cod), este de 3 Wati , rezistenta serie (de limitare) a curentului , ia gindestete un pic . De cit ar trebiu sa fie ? -La elementele rezistive (de aceia-si valoare) in legatura serie , Puterea acestora NU se cumuleaza , se pastreaza . -La legatura paralel a elementelor rezistive (de aceia-si valoare), Puterea acestora se cumuleaza .3121jUtePYL._SL500_AC_SS350_ - Copy.jpg Exemplu -Caderea de tensiune pe Led este de 3,3--3,9 Volti ,
    **Valoarea Rezistentei** de limitare a curentului trebuie sa fie de 87 Ohmi . Te las sa determini tu valoarea in Wati a rezistentei de limitare a curentului la seria de 3 Leduri . - (Cocostirc intr-un picior , ghici ciuperca ce e ) ? Hai ca asta e treaba de elevi de clasa a -V-a .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.05.2017 la 22:18.

  8. #8
    Că și wataj simplu.Ca și curent trebuie calculata în funcție de cât vrea sa îi dea ledului

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pai in prima lu-i postare a zis ca are un trafo de 12 Volti . In cazul de fata ,nu trebiue sa-l m-ai modifice , asa cum i-ati sugerat sa formeze 3 leduri in serie , a cite 5 asemenea grupuri . -- Rezistenta de limitare aplicind-o la fiecare serie in parte . Asta insemnind ca ; -avind 5 grupuri de Led-uri , a cite 3 Wati , rezulta 15 Wati total . Transformatorul nu trabiue sa fie cine stie ce mare . Am inteles si confuzia pe care el o face intre intre Curentul (I) si Tensiune (U) , crezind ca daca-i baga o rezistenta in serie pe alimentare , v-a scade-a Tensiunea de la 12v la 4,5v .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.05.2017 la 23:05.

  10. #10
    Daca traful scoate 12V alternativ atunci va scoate 12x1,41V continuu după redresare și filtrare.Rezistenta eu as pune de 5W pe fiecare ramură 3w fiind la limita iar 4w nu știu dacă de găsește nefiind stas. Apoi valoarea în ohmi de stabilește în funcție de curentul care vrea să il dea ledurilor bănuiesc că nu le va forța pe maxim.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro