Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Generator-alternator scuter electric

  1. #1
    Data înscrierii
    25.01.2015
    Posturi
    1

    Generator-alternator scuter electric

    Va salut, sunt nou pe aici si va rog, daca puteti, sa-mi dati o idee (sau o solutie) deoarece eu nu ma pricep prea bine in acest domeniu (electronica, electrica)
    Deci: am un scuter electric de 1500W cu baterii 4x12v, 38A deep-cycle. Intrebare si rugaminte: cum pot sa maresc autonomia (nu depasesc 30km, desi am baterii noi, Caranda, v medie = 40-45 km/h) scuterului instaland pe el diverse chestii care sa-mi incarce bateriile in timpul mersului?
    Ma gandesc la: ventilatoare, dinam, alternator, panouri solare, brushless motor, generator etc.
    Va multumesc anticipat

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Este putin complicat,sa zicem ca ar merge montat un alternator ,releu dar acesta merge la o turatie mare,nu mai discutam unde sar putea monta trebuie un spatiu special pe scuter mai este nevoia si de acea transmisie care sa puna in functionare alternatorul,zic eu ca asa a fost el conceput si asa trebuie sa mearga ,poate colegii au alte idei....

  3. #3
    Data înscrierii
    13.12.2014
    Posturi
    32
    Nu prea ai ce-i face... Ar fi o idee cu panouri solare,dar ocupa mult loc si nu ai unde la le pui.
    Alternatorul nu vei face nimic cu el chiar daca faci o transmisie pentru a-l invartii la turatia necesara,acesta v-a ingreuna scooterul si va opune o rezistenta mai mare motorului. Adica ai putea sa muncesti degeaba si sa ii mai si scazi autonomia...
    Poate daca schimbi bateriile/bateria cu alta de amperaj mai mare ar creste si autonomia.
    Asta este parerea mea,poate are altcineva o solutie mai buna.
    Ultima modificare făcută de Alin97; 23.02.2015 la 15:58.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Solutia optima ar fii:-o baterie de 12v,dar cu un curent m-ai mare de 38A.-Un 50-55Ah,ar marii autonomia. Numai sa incapa in locasul respectiv,pt.baterie. I-ar problema de montare a unor accesorii de generare in plus, ar insemna un consum de energie in plus.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 31.05.2016 la 23:19.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro