Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Imagine marita pe orizontala si verticala

  1. #1
    Data înscrierii
    25.01.2013
    Posturi
    69

    Imagine marita pe orizontala si verticala

    Un televizor Mega Vision generatie mai veche (cam 1995)are imaginea marita pe orizontala si verticala .La scris se vede doar primul rand iar siglele programelor foarte putin .La modificare intensitate de alb, imaginea este stabila.Defectul a venit cu bobina de deflexie arsa. Am inlocuit-o cu una- identica si apoi am constatat acest defect si nu stiu daca era si inainte de bobina.Tensiunile sunt toate normale.O idee domnilor va rog

  2. #2
    Ce sasiu este?Vezi daca are condensator de 22uFpe pin 4 traf linii si daca are schimba-l neaparat.si daca nu stii sasiul ar trebui sa scrie pe placa sau pune o poza cu placa.

  3. #3
    Data înscrierii
    09.05.2014
    Posturi
    179
    incearca si cu o alta bobina si vezi dferenta

  4. #4
    Data înscrierii
    25.01.2013
    Posturi
    69
    Modelul televizorului este Mega Vision DMQ 2057 TXT.Pe verticala are un integrat AN 5515,l-am scimbat si tot degeaba,tot marita este.Pe orizontala nu am nicun element de reglaj si nici nu-mi dau seama de unde as putea reduce dimensiunea.Ma gandeam sa intru in meniul service si sa-i micsorez de acolo dimensiunile,dar intai sa fac rost de secventa de meniu.Nu am alta bobina deoarece acesta este cu gatul subtire.O sa-i schimb tubul cu unul cu gat gros pentru control

  5. #5
    Pe V se regleaza din semireglabil.Pe H inseriezi bobina luata de pe alte placi ,cea de liniaritate H pana nimeresti una care sa reduca ok.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro