Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Sursa tensiune 40V 7.5A

  1. #1
    Data înscrierii
    07.04.2016
    Posturi
    3

    Sursa tensiune 40V 7.5A

    Buna seara,

    va rog frumos sa ma ajutati cu alegerea unor componente in vederea construirii unei surse de tensiune.
    Am achizitionat un transformator de 2 x 40 V /7.5A si vreau sa fac o sursa din el cu care sa alimentez 4 Drivere leadshine dm556 si 4 MPP de 3.1Nm (4.2Amp Peak).
    Am atasat si 2 poze cu modulul de rectificare a tensiunii. (sunt luate de pe un site din USA, as fi cumparat direct de acolo rectificatorul ca nu este foarte scump dar transportul era 60 $).

    Tensiunea reala a transformatorului este de 44 de volti.

    ce punte redresoare, condensatori si rezistente imi recomandati?


    dc_50__26352.1455654977.1280.1280.jpgDC_80__34904.1388784218.1280.1280.jpg

    PS
    La tipul din USA pt un rectificator de 50V si 25 A folosea: punte de 400V si 35A, 2 condesatoare de 50V si 22000uF, rezistentele sunt tot doua dar nu pot sa le identific dupa codul culorilor.

    multumesc anticipat

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Cele doua rezistente sunt la aprox. 2-- 3 W . Iin poza nu se disting clar culorile, par a fii de 10 Ohmi. - Recomand punte MB 154 de 15 A / 1000V forma patrata din Aluminiu ( pret 9 Lei) . Si condensatorii din imagine cu tensiunea de 80v si capacitatea de 1000 plus 1000uF. S-au folositi un cond.filtraj de 6800uF/ 60volti si atit.--I-ar pentru regulator serie,pute-ti folosii un tranzistor de putere s-au 5...6 Tranzistori 2N3055 in montaj Darglinton,pt. a scoate un curent de colector apropiat de curentul necesar de consum montajului. Asta daca vreti sa folositi si un regulator de tensiune serie,pentru fixa tensiunea la 44..45 de Volti.... Succes si.....S-auzim de bine.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.04.2016 la 12:10.

  3. #3
    Data înscrierii
    07.04.2016
    Posturi
    3
    doar acea poza o am, nu reusesc sa disting culorile de pe rezistente sub nicio forma.
    O sa merg pe varianta cat mai simpla posibila, deci fara regulator de tensiune. Nu am mai avut tangente cu electronica din perioada liceului cand faceam decodoare HBO si chiar ma depaseste. Am studiat intensiv EA si ED dar s-a ales praful pt ca am luat-o in alta directie cu studiile, loc de munca samd. De cand am inceput sa ma documentez in vederea construirii unui CNC au aparut si mici regrete ca nu am pastrat cunostintele de electronica macar la nivel de hobby.

    Asadar, va rog frumos sa imi recomandati si un site de unde as putea achizitiona componentele mentionate de dvs si poate un programel care sa ma ajute sa fac schema si layout=ul pentru PCB. Transformatorul l-am comandat de pe siteul tme iar tipul de punte recomandata de dvs nu am gasit-o acolo.

    multumesc

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    E buna schema desfasurata care a-ti postat-o. Va trebuie punte de 10 s-au 15 A la o tensiune m-ai mare de 50 de volti. Pentru constructia montajului,lua-ti leg. cu un atelier de R/Tv poate va serveste meseriasii de acolo. Componentele electronice din redresor nu sunt critice, le gasiti la magazinele de specialitate.- Ce nu am inteles,este daca acest redresor il face-ti cu simpla alimentare ? S-au tensiune (+) ( -) diferentiala fata de masa (GND) ? Ca atunci componentele (pisele) devin duble. /// Uite un membru vizitator de pe sectiunea ** ServiciI **de pe Forum electronisti.ro, realizeaza cablaje imprimate, contacteaza-l pentru realizarea montajului. Spor la treaba.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.04.2016 la 17:35.

  5. #5
    Data înscrierii
    07.04.2016
    Posturi
    3
    o sa-l fac cu alimentare simpla.

    multumesc frumos pentru indrumari, dl Ion!
    o zi frumoasa

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    S-auzim de bine, Claudiu Serban.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro