Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Amplificator QSC RMX 1450 CH 1 Defect . ,

  1. #1
    Data înscrierii
    27.05.2016
    Posturi
    4

    Angry Amplificator QSC RMX 1450 CH 1 Defect . ,

    Buna ziua. Detin un amplificator de putere "QSC RMX 1450" cu canalul 1 defect , am fost la un prieten care e electrician si a depistat finali , prefinali , rezistente arse pe canal , am reusit schimbarea lor , am verficat si a zis ca ar trebuii sa functioneze , cum el nu a putut sa o verifice, am venit acasa si am instalato , dar tot nu pot scoate sunet din canalul 1 , mentionez ca canalul 2 merge perfect , dar canalul 1 nu se aude nimic , intra curent in el , se comporta normal , acum a plecat prietenul meu si numai am unde sa mi-o repar asa ca m-am gandit ca aici 100% intalnesc oameni care m-ar putea sa depistez cauza ,o sa atasez niste poze si schema daca reusesc , Mersi!
    Imagini atașate Imagini atașate
    Fișiere atașate Fișiere atașate

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    In primul rand trebuie verificata alimentare pe canalul respectiv de la sig de 10A pana la et final, ledul galben se aprinde ..??daca le ai cat de cat cu electronica si un multimetru bun ar trebui sa rezolvi problema facand masuratori prin comparatie canal 1 canal 2 ...ai inlocuit boxele intre ele (este posibil sa ai si boxa de pe canalul respectiv arsa ) ce tranzistori ai schimbat ??

  3. #3
    Data înscrierii
    27.05.2016
    Posturi
    4
    salut , am verificat alimentarea , si sunt valori egale intre canale , ledul galben nu se aprinde , deoarece nu intra semnal pe canal , de inlocuit boxele , am facut-o de prima data , ma gandesc unde sa fie buba , pe canalul 1 sau 2 , mentionez ca pe canalul 2 sunt puse potentiometrele si semnalul vine prin canalul 2 care merge si prin 1 ...deci e putin stresant , am verificat in mare valorile si sunt ok , chestia e ca nici un fel de sunet nu pot scoate pe canalul 1 , nici un bazait nimic, intrerupt pana la iesire nu are cum sa fie pentru ca trebuia sa se aprinda Led-ul de la "signal"

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Dnl Vali te a intrebat ce componente electronice ai schimbatsa sa vedem pe schema .una este cand ai in fata ta amplif defect si alta este cand dai sfaturi .parerea mea posibil sa fie dus ci NE 5532 sau daca aveai un osciloscop sa urmaresti sinusoida unui semnal injectat la intrare si verificat unde unde dispare asa este mai greu

  5. #5
    Data înscrierii
    27.05.2016
    Posturi
    4
    A... uitasem sa mentionez , scuze , deci am inlocuit 4 tranzistori "2SC5200" o rezistenta "RMF 3W 0.22R 10% RL RGC3" un prefinal "MJE15033" o rezistenta" RMF 1W 6.8R 5% AL METAL" si o dioda "DIODE IN4004 AL" astea sunt cele schimbate.

  6. #6
    Data înscrierii
    27.05.2016
    Posturi
    4
    Gabi 40 , ai putea avea dreptate cu NE 5532 , am schimbat intre ele si canalul 1 acum primeste semnal si se aude doar daca fac masa in Bridge (nu stiu de ce ) dar functioneaza , s-ar putea sa fie asa din cauza ca acum canalul 2 este mort , am sa comand 2 bucati NE 5532 si am sa le montez si o sa te anunt dupa. ESTI UN GENIUUU!!!!
    Mersi FILVAS pentru Ajutor si IMPLICARE , sunteti oameni de NOTA 10!!!

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro