Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Mufa jack pentru casti

  1. #1
    Data înscrierii
    15.10.2016
    Posturi
    4

    Question Mufa jack pentru casti

    Buna! Am un sistem audio 2.1 pe care vreau sa il modific putin. Vreau sa ii montez un preamplificator pe lampi a carei iesire trebuie sa o leg la intrarea in sistem dar pentru asta trebuie sa dezlipesc mufa jack mama(input) de pe placa si sa lipesc firele de iesire din preamplificator. Sistemul audio nu are iesire pentru casti asa ca as vrea sa ii montez una dar nu stiu cum. Am auzit ca exista mufa mama cu intrerupator dar oricum nu as stii cum sa o leg. Ma puteti ajuta,va rog, sunt incepator in domeniul asta si asta e primul meu "proiect". Pana acum m-am descurcat destul de bine dar mufele astea nu stiu deloc cum ar trebui sa le leg. Astept cu interes un raspuns. Multumesc!

  2. #2
    Pune poze cu ce vrei sa faci si te ajutam.

  3. #3
    Data înscrierii
    15.10.2016
    Posturi
    4
    20161017_140607[1].jpg20161017_140622[1].jpg20161017_140637[1].jpg

    Asta e placuta sistemului 2.1, in loc de mufa jack mama(input) vreau sa leg firele de iesire din preamp si vreau sa ii pun si mufa separata pentru casti. Multumesc!

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Input semnal este conectorul (alb)dreptunghiular, cu fir alb si rosu (semnale input) si masa ecranate, de sus din poza nr.1. - Dar bine ar fi daca acest montaj este un Kit cumparat, si ai schema lu-i,pune-o sa avem pe ce discutam. Tot o data se pot vedea si ce C.I-uri sunt folosite acolo. - Deocamdata nu demonta nimic,deoarece de regula la asemenea montaje (IN) semnal,nu le pun pe mufe Jak. Pe Jak-uri pun esirile (output) si alimentarea cu tensiune, din considerente tehnice si de securitate.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.10.2016 la 09:03.

  5. #5
    Eu cred ca input este mufa jack verde de 3,5mm iar output sunt cele doua RCAuri.
    Preul vrei sa il pui in aceeasi cutie sau separat?

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Si conectorul alb cu fir alb si rosu + masa ? - Sa vedem schema, daca are.

  7. #7
    Asta ne poate spune mai bine initiatorul topicului.Are vreun din in cutie sau sunt exterioare ambele?

  8. #8
    Data înscrierii
    15.10.2016
    Posturi
    4
    Din pacate nu am schema dar stiu sigur ca mufa jack e input. RCA-urile sunt output L/R pentru sateliti si conectorul alb este de la potentiometrul de bass. Ceilalti conectori din stanga (poza 1) sunt ledul si difuzorul de bas. Preampliificatorul il voi pune in aceeasi cutie.

  9. #9
    Atunci treaba e simpla legi preul(out-ul lui) unde este mufa jack iar intrarea la o mufa.Daca vrei cu grija se poate taia trasee ca sa folosesti mifa jack pentru intrarea preului.20161017_140622[1].jpg


    Adica acolo unde am trasat cu rosu intrerupi traseele si te legi cu inul de la preu spre mufa si cu outul in partea cealalta.
    Ultima modificare făcută de dan cod; 18.10.2016 la 10:24.

  10. #10
    Data înscrierii
    15.10.2016
    Posturi
    4
    Simplu pana aici dar mai am o problema.. mufa pentru casti pot sa o leg tot de aici sau trebuie in alta parte? Am mufa jack mama cu intrerpator pentru casti.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro