Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Panou frontal sistem Genius 5.1

  1. #1
    Data înscrierii
    04.12.2018
    Posturi
    3

    Panou frontal sistem Genius 5.1

    Salutare, am un sistem audio Genius 5.1 care a fost lovit în panoul frontal, după lovire butonul de volum bass a intrat pe jumătate înăuntru. Am desfăcut panoul și am văzut că piciorul butonului care era fixat de placa s-a rupt.

    Atașez 2 poze:
    http://i67.tinypic.com/2chuaky.jpg
    http://i65.tinypic.com/wuqd5f.jpg

    Acum întrebarea e ce pot să-i fac, exista vreo soluție?

  2. #2
    Se schimbă potențiometrul defect.

  3. #3
    Data înscrierii
    04.12.2018
    Posturi
    3
    Mulțumesc, este o operațiune dificila schimbarea acestuia? De ce ar trebui sa țin cont?

  4. #4
    Nu-i dificil. Doar sa lucrezi cu atenție.

  5. #5
    Data înscrierii
    04.12.2018
    Posturi
    3
    Revin. Am cumpărat potențiometrul (vânzătorul m-a intrebat mono sau stereo? am ales stereo pt. că ăla părea asemănător cu cel defect).
    Sunt necunoscător și vreau să întreb, vad ca cele trei potențiometre sunt legate între ele deasupra printr-o sârmă prinsă pe fiecare în parte. Am nevoie doar de un pistol de lipit pentru a desprinde sârma de pe potențiometru și apoi să o lipesc la loc peste cel nou??

  6. #6
    Data înscrierii
    19.03.2015
    Posturi
    90
    Citat Postat în original de Alexz Vezi post
    Revin. Am cumpărat potențiometrul (vânzătorul m-a intrebat mono sau stereo? am ales stereo pt. că ăla părea asemănător cu cel defect).
    Sunt necunoscător și vreau să întreb, vad ca cele trei potențiometre sunt legate între ele deasupra printr-o sârmă prinsă pe fiecare în parte. Am nevoie doar de un pistol de lipit pentru a desprinde sârma de pe potențiometru și apoi să o lipesc la loc peste cel nou??
    Scuze dar fara notiuni elementare despre electronica ,si scule adecvate nu prea faci mare lucru posibil sa strici mai rau "sarma aia pune la masa potentiometrele

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Vezi ca petentiometrele din imagine , nu par a fii potentiometre duble stereo . Sunt petentiometre mono,la doua din ele se vede si valoarea 50 K-ohmi . Potentiometrul care l-ai luat , s-ar putea sa nu se nimereasca , din punct de vedere mecanic , ce-l stero are doua rinduri de pini , (contacte) ce se prind in placa prin lipire .Ce-l mono are doar trei si trebuie sa aibe aceia-si valoare K-ohmica precum ce-l defect .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.08.2022 la 12:31.

  8. #8
    Ba da se ved clar în poza, că sunt stereo toate.

  9. #9
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu se vad --pinii-- doar ce-l din spate.--Ma rog . i-am atras doar atentia , ca omul chiar nu se pricepe .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.08.2022 la 12:32.

  10. #10
    Data înscrierii
    19.03.2015
    Posturi
    90
    Discutam discutii ,conform schemei sunt 3 potentiometre mono de 100k (REAR,,WOOFER..CENTER )
    Manual Service https://www.hobbielektronika.hu/foru....php?id=283310

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro