Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Defectiune Hyundai HSS-1160NA

  1. #1
    Data înscrierii
    01.06.2014
    Posturi
    1

    Defectiune Hyundai HSS-1160NA

    Salutare. Am un receptor HSS-1160NA de multi ani, care nu mai da semnal video pe iesirea scart, iar pe rca inca mai da, dar foarte prost. Defectul se manifesta prin intunecarea imaginii si prin saturarea culorilor pana ajunge la desincronizare si incepe imaginea sa se dea peste cap. Initial a inceput sa faca asa pe iesirea scart si din cauza asta l-am mutat pe rca unde se vedea bine. A mers asa vreo 3-4 ani si acum face aceleasi simptome si pe rca. Acum cand am verificat iesirea scart, nu mai da nici un semnal decat un fundal negru cu o linie care se da peste cap. Majoritatea condensatoarelor de prin sursa si placa de baza le-am schimbat de-a lungul anilor unele din cauza ca manifesta imaginea cu dungi, celelalte tot din cauza defectului astuia de care n-am reusit sa scap, decat sa-l fac sa se manifeste o perioada mult mai rar, dar acum a revenit si face in fiecare zi. Condensatoarele le-am verificat cu un esr-metru si care mi s-au parut suspecte le-am schimbat cu unele noi in sursa, iar pe placa de baza am mai folosit si din recuperari dar verificate sa aiba un esr cat mai mic. Intrebarea mea, stie cineva unde e problema, ca acum am ramas in pana de idei. Ar fi buna si o schema sa vad de unde vine semnalul video. MultumescIMG_0424.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Se verifica cu alta placa alimentare ,daca tot asa se manifesta in proportie de 90% procesorul. aceste defecte sunt clasice se inlocuieste decodorul ,
    Sa mai discutat aceasta defectiune https://www.forumulelectronistilor.r...160NA&langid=1
    Ultima modificare făcută de vali 52; 19.08.2019 la 09:11.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro