Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: CUPRAREA prin Electroliza .

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    CUPRAREA prin Electroliza .

    Cuprarea prin Electroliza a VIRFURILOR CIOCANELOR DE LIPIT. Vin in sprijinul tinerilor incepatori in electronica dar si celorlalti mai avansati cu o lucrare destul de simpla si cu materiale la indemina oricui . CUPRAREA VIRFURILOR ciocanelor de lipit de diferite dimenziuni . De regula la ciocanele de lipit cumparate de pe oriunde VIRFURILE de lipit a-le acestora sunt in proportie de 90 % din Fier MORT . Foarte putin CUPRATE s-au ARGINTATE lucru ce in decurs de citeva zile ace-a pelicula INSUFICIENTA *se duce* . Personal am facut CUPRARE la aceste virfuri une-le care au durat intre 3 si 5 ani foarte simplu asa cum am sa va explic . images.jpg Intr-un Vas de sticla de preferinta borcan de 800gr. s-au chiar 1kg. am pus trei sferturi din cantitatea lu-i APA in care am adaugat masurat cu un pahar de 40 s-au 50 ml. SULFAT DE CUPRU s-au pe romaneste PIATRA DE VIE . Am amestecat bine aceasta substanta in apa pina la topirea complecta . In acest vas de sticla intr-o parte am luat o piesa de cupru legata cu un conductor de 2,5mm izolat (pur) Piulita , saiba , tija de cupru , etc. Important aste sa fie sigur din cupru . I-ar in cealalta parte opusa din interiorul borcanului VIRFUL CE TREBUIE CUPRAT din fier . La mijloc intre cele doua piese pozitionate in asa fel departate cit se poate sa nu se atinga , am pus o grila , o bucata de coala din blocul de desen de la copii . Aceasta grila de hirtie are rol de sita sa nu se duca mizeria si impuritatile pe piesa ce trebuie cuprata . Ca SURSA DE CURENT am folosit O BATERIE AUTO de 6 s-au 12 Volti inseriat pe unul din firele electrozilor un bec de semnalizare de 12volti si 21W ca rezistenta de soc pentru domolirea fierberii electrolotului . Dupa 2- 3 ore VIRFURILE au iesit ca din cupru pur si cu un strat suficient de gros in vederea durabilitatii la temperaturi mari de peste 200 gade celsius si in timp . Observatie cu virfurile ma refer la cele subtiri si medii de la ciocane si chiar statii nu reuseam sa lucrez 4 s-au 5 ore ca se depunea o gramada de mizerie si zgura si in final NU se mai lipea nici cositorul de ele . Spor la treaba .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.02.2024 la 18:12.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro