Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Samsung model UE40F6400AW

  1. #1
    Data înscrierii
    31.03.2014
    Posturi
    19

    Samsung model UE40F6400AW

    Samsung model UE40F6400AW , sursa BN44-00622B



    Acest tv a venit cu probleme de led-uri .
    Avea imagine , sunet , dar nu se aprindea o bareta , din mijloc . Are 7 barete , a 13 leduri fiecare .
    Am demontat panelul , si am gasit 8 leduri defecte , pe 4 barete .
    Dupa inlocuire , la proba , fara sa montez panelul , ledurile se aprind toate , (are sunet ) numai ca dupa 2 minute se stinge o bareta , dupa alt minut , se stinge inca 2 barete , si in final raman numai baretele din mijloc , doua la numar . Nu inteleg de ce .
    Culmea este ca se stinge intai baretele la care nu am inlocuit leduri . Tare ciudat , fiindca eu stiam ca ar trebui sa se stinga tot, daca ceva nu este in regula .
    Tensiunile PCF pe sursa auxiliara si principala sant de 389V .
    Pe conzii sursei principale , tensiunea de 389V apare numai dupa comanda on .
    Atunci cand raman numai doua barete , tensiunea VF3+ , ramane la cea initiala de 85V , celelalte VF4+/VF1+/VF2+ , scad la cca 30/35V . Tensiunile sant masurate pe conzii aferenti , respectiv , C9455/C9354/C9254/C9154.

    As incerca o limitare de curent , dar nu-mi dau seama unde trebuie intervenit .

    Inainte de al demonta functiona fara doua barete . Si alea pe mijloc . Acum alea raman in functie .
    Tare interesant . In timpul ala de cca 5 minute , toate led-urile lumineaza corect .
    Am masurat tensiunea pe fiecare bareta , in timpul functionarii de 5 minute . Tensiunea este de 43V.
    Am schimbat baretele intre ele , in ideea ca poate sant leduri afectate .
    Nici o shimbare .Acelea care se sting primele , le-am pus in locul celor care raman aprinse , si raman aprinse si acestea .
    Ordinea de stingere este aceiasi .
    Am facut o schita sa aflu cum sant imperecheate baretele . Numerotarea este data de mine , fiindca nu am o schema de conectare a baretelor
    VF1 43V , merge la o singura bareta nr 7 . Se stinge a doua .
    VF2 merge la doua barete inseriate , 1 si 2 , se sting primele
    VF3 merge la doua barete inseriate ,3 si 4 , raman aprinse
    VF4 merge la doua barete inseriate 5 si 6 , se sting al treilea .
    Stingerea se face ca un tremurat in trepte .
    Am umblat si la conectori si pe placa si pe bareta . Tare prosti conectori , dar sant curati fara urme care sa arate ca nu face contact . Am spalat cu alcool contactele .

    Nu-mi dau seama ce nu convine la drivere .Driverele sant SLC2013M
    Poate aveti dv sugestii .
    Repet , as incerca o reducere a curentului , dar e prea stufoasa schema , si nu-mi dau seama de unde l-as putea reduce .

    Cam stufoasa prezentarea , dar sper sa fie suficient .
    Atasez schema sursei si ceva poze.
    Daca mai trebuie ceva informatii , le voi da .

    Va multumesc pentru atentia acordata .
    Imagini atașate Imagini atașate
    Fișiere atașate Fișiere atașate
    Ultima modificare făcută de vergil; 01.11.2019 la 11:08.

  2. #2
    Eu cred că acolo pe baretele care se opresc sunt leduri care cad. Va fi greu de depistat care anume.

  3. #3
    Data înscrierii
    31.03.2014
    Posturi
    19
    Si eu am gandfit asa , dar daca am schimbat baretele .....? Între ele

  4. #4
    Data înscrierii
    31.03.2014
    Posturi
    19
    Problema rezolvata .

    Eu am facut probe cu conectorul de la T-con scos , deci lipsa ecran . Asa se manifesta cum am spus mai sus .
    Dupa ce am montat ecranul , totul functioneaza normal .
    Trebuia sa fac proba ledurilor cu conectorul scos dintre MB si sursa . Asa , stau ledurile aprinse .
    Cred ca e bine de retinut .

    Va multumesc .
    Numai de bine

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro