Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Li-Ion . Batery Management System.

Vizualizare arbore

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    Li-Ion . Batery Management System.

    Picture 030.jpgPicture 031.jpgPicture 032.jpg Este vorba de un dispozitiv de Incarcare Controlata a acumulatorilor de Litium-Ion de tip 18650. - Dispozitiv ce cred ca a-r fi de bun augur in atelierul s-au laboratorul fiecarui electronist s-au depanator R-Tv, avind in vedere ca in numeroase cazuri din cauza neglijentei si neincarcarii la timp a Bateriilor de Laptop, Autofiletante e.t.c. aceste-a cedeaza, nemaifiind recunoscute de propriul Laptops-au BMS-ul autofiletante-i deoarece parte din elementii de Li-Ion din baterie scad sub nivelul minim . Acesti elementi pot fii reincarcati s-au inlocuiti cu altii incarcati la tensiunea lor nominala de 4,2v s-au de 3,75v functie de tipul acestor-a. Dispozitivul l-am realizat prin folosire-a unu-i BMS cu protectie la s.c.c. de 100A prin deconectarea sarcinii. Montajul BMS este alimentat la o tens, de 21v d.c.1-1,5A.
    Are I.max.continuu de incarcare de 60A. I.max. de descarcare a elementilor neechilibrati , de 80A. I.max. instantaneu de descarcare de 100A. U.max de supraincarcare celula Li-Ion =4,25v ...0,05v. U.minim de supradescarcare =3v....0,0025v . Si curentul I la tens. de Echilibrare de 4,2volti . -- Se pot Reconditiona si reincarca cu acest dispozitiv , elementi de Li-Ion tip 18650 ce se gasesc si in Autofiletantele de insurubat , avind in vedere pretul acestor-a , destul de Piperat . Dispozitivul l-am testat si functioneaza ireprosabil , avind in vedere ca elementii si acumulatorii de Li-Ion sunt destul de naravasi in ceia ce priveste pericolul de Explozie . Cu acest Batey Management System pot incarca fara batai de cap , cite 3,4, s-au 5 sloturi o data ,depinde citi elementi sunt de incarcat . Atentie = elementii de Li-Ion cu o tensiune mai mica de 2,5v in loc de 4,2v durata de incarcare este mai mare ,cuprinsa intre 10 si 35min.Dscarcarea elementilor Neechilibrati , se face pe un motor electric , eu am folosit unul de 18v de la o autofiletanta . Inarcarea elementilor se face in mod automat Controlat prin balansare electronica de pe un element pe altul , pina ce acestia devin incarcati Full . pentru ce-i interesati de dispozitiv , pot atasa si schemele electronice de montaj si asamblare combinate cu Voltampermetrul digital si schema de conexiuni a elementilor de Li-Ion fiecare in parte .Dispozitivul poate fii adaptat prin mufa compatibila bateriei de Laptop . S-auzim de bine .images.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 15.04.2022 la 20:26.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro