Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Am nevoie de ajutor la instalatia fotovoltaica

  1. #1
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198

    Am nevoie de ajutor la instalatia fotovoltaica

    Buna seara si LA MULTI ANI, pe moment asi avea o intrebare am cumparat un invertor de 3KW care are incorporat un incarcator MPPT care suporta pina la 4KW panouri si tensiune de la panouri de la 150V minim si 450V maxim si un amperaj de 80A, si invertorul e hibrid si am 6 panouri inseriate fiecare panou in parte e de 250W-37V-8A si lam legat la acest invertor si am legat si reteaua de 220V la el si am 6 baterii fiecare baterie e de 180AH pe acid si am sistemul pe 24V si am facut din acele 6 baterii 3 bancuri a cate 2 baterii si in final lam legat in paralel acele 3 bancuri de baterii sa am la 24V si undeva la 500AH bine pina acum totul e bine dar asi vrea sa schimb panourile in loc de 250W sa pun 280W bine dar un pic mai multe fata cum am acum acele 6 panouri asi vrea sa pun 20 de panouri si fiecare panou sa fie de 280W bine asi mai pune si baterii sa zicem pina la 20 baterii fiecare ar fii tot de aceeasi de 180AH bine daca e nevoie si sant sigur ca ar fii nevoie de incarcatoare MPPT separat fata de invertor ca eu asi vrea sa pun la invertor minim 8 panouri in serie de 280W si restul panourilor prin MPPT dar sa pot incarca simultan acele 10 bancuri de baterii cum o pot lega panourile prin MPPT casa pot incarca simultan si cu invertorul si cu MPPT ul poate ar trebuii sa zicem mai multi MPPT cum se procedeaza corect la legaturi va multumesc mult
    Ultima modificare făcută de kosza karoly; 24.02.2020 la 21:44. Motiv: Am gresit la cateva cuvinte

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    m6JWqit.jpg. schema-Off-grid_trifazat.jpg . -- Gasiti pe net , tot felul de combinatii si conexiuni pentru Fotovoltaice. Uite aici doua scheme apropiate de ce va intereseaza.74-single-default.jpg -- I-ar ultimul este conexiunea cu balansare si echilibrare pe baterii pt. încarcare eficienta 100%. Ma refer la Bateriile originale de Li-Ion.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 24.12.2022 la 18:38.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro