Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Se poate masura curentul debitat de un condensator de capacitate mare?

  1. #1
    Data înscrierii
    02.05.2020
    Posturi
    4

    Se poate masura curentul debitat de un condensator de capacitate mare?

    Buna
    Vreau sa folosesc niste condensatoare de capacitate mare pentru a antrena niste micromotoare pentru aeromodele.Condensatoarele au 6V la 5F.Se poate masura curentul debitat de condensator in motor, de asemenea cat curent "suge" la o incarcare condensatorul dintr-un acumulator cu plumb de 6V si 12A.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2014
    Posturi
    289
    Citat Postat în original de Levy Vezi post
    Buna
    Vreau sa folosesc niste condensatoare de capacitate mare pentru a antrena niste micromotoare pentru aeromodele.Condensatoarele au 6V la 5F.Se poate masura curentul debitat de condensator in motor, de asemenea cat curent "suge" la o incarcare condensatorul dintr-un acumulator cu plumb de 6V si 12A.
    Nu poti folosi condensatori pe post de baterii ,pe langa condensatori ai nevoie de baterii ,se poate masura curentul care il ia motorasele doar cu un multimetru dat pe gama Amperi sau un Ampermetru inseriat cu consumatorul (motorul )

  3. #3
    Data înscrierii
    02.05.2020
    Posturi
    4
    Citat Postat în original de gabi 40 Vezi post
    Nu poti folosi condensatori pe post de baterii ,pe langa condensatori ai nevoie de baterii ,se poate masura curentul care il ia motorasele doar cu un multimetru dat pe gama Amperi sau un Ampermetru inseriat cu consumatorul (motorul )
    Se poate cum sa nu,numai ca timpul de functionare e de vreo 10 ori mai scurt ca la o baterie lipo.Dar nu conteaza,ca se incarca cam in 10-15 secunde in loc de o ora.Plus ca ,castigi si la greutate.Adica ai 2 minute de fun si dupa aia trebe sa incarci din nou.

    https://www.youtube.com/watch?v=UR4JuhdVegg

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Sigur ca se poate masura orice curent electric , i-ar acesta se masoara In Sarcina . eq-en-cond2.gif. Asa cum a spus si colegul Gabbi40 , energia stocata intr-un condensator , nu poate fii utilizata pt. o durata mai mare de timp si condensatorul nu poate fii folosit in loc de baterii , indiferent de capacitatea lu-i . Pentru un condensator de capacitate data , energia stocata este proportionala cu patratul sarcinii si echivalent cu patratul tensiunii intre armaturi . Legile fizicii nu pot fii schimbate , sunt exacte si precise . Referitor la prezentarea filmuletului de pe youtube , in spatele micromotorului de pe aeromodel , poti vedea bateria le Li-Ion de 3,7volti si 200-300mA, micromotorul si controlerul montajului . Nu poti folosi in loc de energia din baterie , sarcinile electrice din condensator deoarece aceasta tensiune si curent ( Sunt INSTANTANEU) si NU CONTINUU , nu este controlata amplitudinea acestora DE VIRF si i-ti vor distruge montajul electronic . Cred ca am fost destul de sxplicit in cazul prezentat si asa cum am spus Legile fizicii tebuiesc insusite , nu incalcate pentru a realiza ceva.63ff852ef70046754aa0d47ff2859346--mmf150x150.jpg Bateria Li-Ion.download.png Micromotorul electric.images.jpg Si controlerul de functionare a micromotorului si incarcare in baterie .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.01.2023 la 11:55.

  5. #5
    Data înscrierii
    02.05.2020
    Posturi
    4
    Se poate folosi daca nu folosesti instalatie de telecomanda si faci numai zbor liber.M-ar interesa sa stiu cat "suge" o incarcare de condensator dintro baterie de motocicleta de exemplu de 6V si 12A/h.Daca luam de exemplu un condensator de 6V si 5F.Deci dupa formula puterii am avea W=2,5x36=90W.De aici putem afla amperii care sunt W=IxU, I= W/U= 90:6=15A.E corect asa?Deci condensatorulm a "supt" 15A din acumulatorul de motocicleta.Cum stiu cat a mai ramas in acumulator?

    Un filmulet cu motorasul antrenat numai de condensator fara alte briz-brizuri.

    https://www.youtube.com/watch?v=chavxzx7P7U&t=777s

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    -Dupa cite se vede in filmulet condensatorul de 10uF la 2,5v este inseriat cu acumulatorul Li-Ion de 3,7v alimentind mini-motorasul electric . Dar aeromodelul tot din baterie consuma curent prin condensator . Mini-motorasul electric NU poate functiona doar cu un simplu condensator electric nici (1) un minut , deoarece sarcinile electrice din condensator sunt INSTANTANEE doar de moment , aceasta energie este CAPACITIVA , nu este produsa CUMULATIV DIN ENERGIE CHIMINA S-AU INDUCTIVA . In filmulet aeromodelul NU functioneaza doar cu condensatorul , ca sursa de energie dupa cum se vede ci condensatorul de 2,5v inseriat cu bateria asta lungindu-i timpul de descarcare si durata de zbor , care este cu totul altceva decit functionarea doar pe condensator. I-ar pe finalul filmuletului , aeromodelul este lansat tot prin controler , pt. ca este teleghidat . Nu tot ce vezi pe Google s-au pe youtube este si adevarat . asa cum a fost dat si acel economizor minciuna , studiat pe forumuri si devoalat ca un fals si o mare excrocherie a comerciantilor . Aeromodelul respectiv foloseste un motoras electric sincron cu un consum nominal in gol dar si in sarcina permanenta , standardizat si NU poate asa cum am spus functiona alimentat din sarcinile electrice a-le unu-i condensator minute in sir , dat fiind ca sarcinile electrice ale condensatorului , sunt doar pe moment , acesta este si rolul condensatorului . Nu tot ce zboara se maninca , nu tot ce vezi si pe youtube e si adevarat , sunt multe trucaje in vederea manipularii si comercializarii multor Falsuri . Am incheiat comentariul . Am fost destul de explicit . Si pentru Cultura generala nu uita sintacma Nemuritoare : Eu curentul ce-l indus , totdeauna m-am opus cauzei, ce ma produs . Dac-o intelegi de la fizica.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.01.2023 la 12:03.

  7. #7
    Data înscrierii
    02.05.2020
    Posturi
    4
    Nu-i adevarat.Acolo nu este numai condensatorul un intrerupator mic ca sa nu se descarce condensatorul in timpul incarcarii si atat.
    Daca nu te convinge nici fimuletul urmator inseamna ca aici nu prea mai am ce cauta ca nu gasesc informatii. Aviz multor-a ; Incultura si si distrugerea Invatamintului Romanesc , i-si spun cuvintul spre Subcultura Generala.

    https://www.youtube.com/watch?v=-8TMKHiCoNQ
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 20.07.2020 la 21:50.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Da , am vazut . NU TOATE MUSTELE FAC MIERE ma-i --Levy-- ****ma-i draga**** (vorba unu-i TIGAN contemporan in viata , slavit sa-i fie numele-n veci) . ---Din la secunda 22 pina la secunda 52 atit merge electromotorul cu energia inmagazinata din condensator . Asa cum am spus . Subiuect INCHIS. -- I-ar de --INCULTURA-- AI TU PARTE din MINCIUNILE SI FALSURILE DE PE INTERNET-- . CARTEA se vede ca NU TI-A PLACUT DACA TE IE-I DUPA INTERNET IGNORIND LEGILE FIZICII SI FORMULELE DE CALCUL . Te-ai trezit si tu **MARE INVENTAC** dupa ---MINCIUNILE INTERNETULUI--- fara fundament stiintific . Voi nu vede-ti ca astia BAGA asemenea MINCIUNi si FALSURI ---SA VA MASOARE VOUA ---GRADUL DE PROSTIE SI INCULTURA--- .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.01.2023 la 12:09.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro