Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 36 din 36

Subiect: Am nevoie de schema tp.ms3663s.pb803

  1. #31
    Data înscrierii
    01.03.2022
    Posturi
    18
    schema cu tranzistorul tl431 nu functioneaza ledul power se aprinde o data si se stinge nu fuctioneaza schema prezentata de catre domni electronisti dan cod si de ion mechinici multumesc

  2. #32
    TL431 nu este tranzistor. Eu nu am prezentat nici o schema.
    Placa ai trebuia testata cu sursa externa sa vezi dacă funcționează.

  3. #33
    Data înscrierii
    01.03.2022
    Posturi
    18
    am testato cu o sursa externa si nu functioneaza iam dat de la 1.2 v pana la 3.3 si nu functioneaza

  4. #34
    Înseamnă că mai are ceva defect.

  5. #35
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Eu i-am dat schema VERIFICATA si de mine si de altii . Concluzie TOTAL GRESITA . Schema cu TL 431 NU E GRESITA -- FUNCTIONEAZA-- dar la cine trebuie ; --Cum vrei sa-ti plece Tv.-ul cu SCURT pe bara de 3,3v cu schema pe care ti-am dat-o eu cu TL 431 daca nici cu tensiune din sursa externa nu-ti pleaca ? Trebuie verificata toata bara tensiunii de 3,3v ca aia nu-ti alimenteaza numai tensiunea Led-uli ON-OFF, mai are si alte functii care trebuiesc stiute o data ce te bagi pe depanare Televizoare ! Cauta acele functii de alimentare cu 3,3v si ve-i gasi defectrul ca regulatorul al-a NU s-a ars singur aiurea . A avut o cauza i-ar acum trebuie sa cauti " Efectul" care a produs "cauza" . Asta ca sugestie , cu toate ca eu stiu sigur ce ai defect acolo si Dan stie dar ti-am face un rau aratîndu-ti cu degetul sa-ti spunem direct . Meseria NU se învata asa "mura-n gura" cum BINE zice Dan cod . Fa sapaturi , munceste , pîna miroase a "creier încins" si ve-i gasi defectul si cauza lu-i ca mai ai niste etaje si module de lucru foarte importante de verificat în Tv-ul al-a pe care NU vrei sa le cauti !
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 08.04.2022 la 20:11.

  6. #36
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Citat Postat în original de dan cod Vezi post
    TL431 nu este tranzistor. Eu nu am prezentat nici o schema.
    Placa ai trebuia testata cu sursa externa sa vezi dacă funcționează.
    Daca lu-i i-sa pus pata pe TL-ul 431 , ca e tranzistor !!! Ce sa-i faci ! Poate unii au inventat *altfel* de legi a-le Fizicii si Matematicii i-ar simbolistica electronicii , au întors-o cu curu-n sus . C-asa-i la *mode* ? Personal refuz asemenea prostii .LM78L05ACZ.gif--Poate fi folosit si Regulatorul smd ; LM 78L05 ACZ de 100mA cu excelente rezultate , dar de catre cine stie electronica , NU ocazional de fiste-cine . Electronica E O STIINTA care NU poate fi transformata in arta si meserie de FISTE-CINE , Ocazional!
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 18.06.2022 la 15:11.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro