Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Etaje finale de audiofrecventa rare .

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    Etaje finale de audiofrecventa rare .

    post-7817-13982977512_thumb.jpg Am dat si eu peste asemenea amplificatoare de putere cu Etaje Finale RARE alimentate SIMETRIC cu TOTI TRANZISTORII FINALI DE PE AMBELE RAMURI DE AMPLIFICARE IDENTICI .
    Ca de exemplu 2SC5200 , fara a avea complementari . Unele din aceste amplificatoare de putere au chiar notate pe placa pozitia piesei (tranzistorului) dar si ce fel de tranzistor este s-au ce valoare are rezistenta respectiva s-au orice fel de alta componenta este acolo . Initial in prima faza m-am luat si eu dupa un ***destept*** de pe un alt Forum de **reparangii** in a-le electronicii , care sustinea sus si tare ca NU , nu se poate ca este o greseala a Chinezului de STANTARE si nu exista etaj final cu tranzistori fara COMPLEMENTARI ca este o greseala a Chinezului de scriere (stantare) . Individul sustine-a acest lucru din LIPSA de studii tehnice si cunostiinte electronice in ce priveste multiplele variante de scheme si clase de AMPLIFICATOARE . --- Dar sa revenim la cazul si schema noastra de ETAJ FINAL NUMAI CU N.P.N-uri si fara complementari . --NU-- , nu este vre-o greseala de stantare s-au de alt tip . Aceste Etaje Finale de Putere se numesc ***CVESICOMPLEMENTARE*** . -- Adica , pentru ramura NEGATIVA acolo unde ai nevoie de un final P.N.P. se poate folosi un final N.P.N. cu un PREFINAL P.N.P. legat in conexiune **Sziklai** adica DARGLINGTON. cum i-l stie toata lumea . Compound_trans.svg.jpg . Referitor la ce-le trei fig. (scheme) de sus , fig. b este aproape identica cu fig, c diferenta fiin-d ca fig. c foloseste ace-a dioda denumita ***BAXANBALL*** . Cu bine si La Multi Ani MAI BUNI CA CE-I DE PINA ACUM pe 2023 la toata lumea .download.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 07.01.2023 la 18:09.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro