Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Lampa de iluminat solara cu acumulator defect

  1. #1
    Data înscrierii
    30.05.2023
    Posturi
    2

    Lampa de iluminat solara cu acumulator defect

    O zi buna tuturor !
    Am si eu doua lampi LED de iluminat curtea cu panou solar integrat, marca JORTAN, carora li s-a scurs acumulatorii si nu mai retin curent. Cred ca sant acumulatori cu plumb pentru ca lichidul scurs avea miros de ceva tip electrolitul de la acumulatorii auto. Acestia sant imbracati intr-o folie termocontractibila albastra pe care era o eticheta cu inscriptia 4NOS iar dupa ce am taiat folia si i-am dezbracat am gasit carcasa metalica de sub aceasta si bornele puternic corodate. Prins de borne aveau un circuit electronic pentru managementul incarcarii cred, care si acesta era puternic corodat si din care s-au desprins unele componente. Cert este ca acumulatorii au devenit inutilizabili. Am cautat pe net asa ceva si nu am gasit. Panoul fotovoltaic, fara acumulator conectat, livreaza o tensiune in gol de 6,1 - 6,4 V.
    Ce acumulatori as putea folosi, care sa aiba si un circuit pentru managementul incarcarii, avand in vedere ca lampa scrie ca are 800W si acumulatorul tinea toata noaptea lampa aprinsa ? Ma gandeam la ceva mai de actualitate cum ar fi Li-ion ori Li-Po, etc.
    Imi poate recomanda cineva ?

    PS: vezi imaginile atasate

  2. #2
    Data înscrierii
    30.05.2023
    Posturi
    2
    Atasez si restul de poze.

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Cred ca bateria de acumulator este din Zinc-Carbon si de aceia a curs . Bateria este de 6Volti . Cunosc Lampa -Fotovoltaica- (este denumirea corecta) . Aceasta este O CHINEZARIE facuta la norma . Bateria veche poate fi inlocuita cu 4 elementi 18650 Li-Ion de 3,7volti legati in SERIE-PARALEL pt. a obtine (6)v de fapt 7,4volti care va merge . Ace-a placa corodata este BMS-ul de incarcare a-l bateriei vechi de Zinc . Pentru bateria noua de Li-Ion va trebuie un BMS de incarcare pt. Litium-Ion . Se gasesc BMS-uri de toate felurile pe internet . Mentionez 4 elementi 18650 de Li-Ion conectati SERIE-PARALEL , obtii 7,1 volti si BMS de incarcare pt. Li-Ion si-o faci *ca noua* .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 04.06.2023 la 19:04.

  4. #4
    Data înscrierii
    05.02.2024
    Posturi
    9
    buna ziua ,

    Am gasit pe o placa sursa de tensiune Uin =48V , Uies= 3,3 V , 5 V , 12v ... , la tens de 3,3 V ( care lipseste ) un Condensator ceramic MLCC smd , de culoare maro mediu , fara niciun marcaj , explodat ( lipseste partea ceramica ) . ( Pe tensiunea de 3,3V am gasit o dioda schottky B360A in s.c si dupa ore de masuratori pt ca lipsea in continuare tens de 3,3 V am descoperit ca nu mai exista condensatorul ceramic smd mlcc )

    Condensatorul are dimensiunile ( aproximative ) L=1,2mm, W=1mm,T=1mm.

    Nu stiu cu ce sa l inlocuiesc , CU CE VALOARE SI CE TENSIUNE ?

    MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT ?

    multumesc

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro