Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Transformatoare

  1. #1
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156

    Transformatoare

    Buna ziua,se poate sa imi explice cineva daca este posibil sa faci calculul infasurarilor unui trafo cu miez de ferita fara sa ai datele infasurarilor adica vrei sa obtii alte tensiuni primar si secundar

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Te rog cand mai postezi fi mai explicit doar nu se uzeaza tastatura calculatorului ...
    Ce fel de transf vrei sa faci....?? ce ferita doresti sa utilizezi ......??

    Orice proiect are niste date de intrare concrete: tensiuni, putere/curent necesar.
    Apoi se folosesc o serie de materiale care exista: toruri ferita, componente electronice active si se adapteaza schema respectiva sau se face un proiect teoretic si se cauta piesele respective...
    Nu mai face comparatie cu transformatoarele clasice si proiectarea respectiva ca aici ai si alte tipuri de pierderi in material, frecventa este diferita si uneori in functie de schema, ca este flyback sau forward, proiectarea se face diferit.
    Cauta in primul rand torurile de ferita si apoi te adaptezi la unul din proiectele de pe net.

    Uite aici ai calculul unui transf obisnuit (cu tole )...http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=434 sau aici
    http://www.electronica.ro/transformator.shtml si o sa vezi cat de complicat este calculul la treansf cu miez de ferita

  3. #3
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156
    Va salut domnu comfel.sa inteleg ca nu am sanse mari sa il fac singur acasa fara cineva cu experienta.daca aveti cunostinta de cineva care stie si a m-ai facut,daca se poate as vrea sa iau legatura cu dinsul pentru a putea colabora.va multumesc

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Spunemi ce doresti sa faci..un transf retea sau ce ,,,????

  5. #5
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156
    Vreau sa modific o sursa de monitor la tensiunile de care am eu nevoie.deci este o sursa in comutatie cu protectie si vreau sa ii modific tensiunile din secundar

  6. #6
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de dan08 Vezi post
    vreau sa modific o sursa de monitor la tensiunile de care am eu nevoie.deci este o sursa in comutatie cu protectie si vreau sa ii modific tensiunile din secundar
    Nu te mai chinui ,laso balta .si cu protectia ce faci .....??
    Toata schema sursei trebuie reproiectata .nu merita ....

  7. #7
    Data înscrierii
    01.10.2011
    Posturi
    156
    Ai dreptate nu prea merita.eu am primit vreo trei module din care unu am modificat cu mari eforturi pentru mine la lucru si am vrut sa modific pentru mine alt modul cu trafo cu alte tensiuni in secundar dar cred ca o sa renunt .MULTUMESC

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro